Ռուս-ուկրաինական ռազմածովային հակամարտություն
ՌԴ Սևծովյան նավատորմի «Սմետլիվի» պահակային նավը մտել է Ուկրաինայի և ՆԱՏՕ-ի Sea Breeze համատեղ զորավարժությունների անցկացման փակ գոտի: Այդ մասին հայտնել է Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի ներկայացուցիչը՝ Facebook-ի իր պաշտոնական էջում։
Նշվում է, որ այդ շրջանում միջազգային կոալիցիայի նավերը գործնական հրաձգություն են իրականացրել։ Ռուս պահակը չի պատասխանել ուկրաինական «Գետման Սագայդաչնի» ֆրեգատի հարցումներին՝ «ձևացնելով, թե կապի հետ կապված խնդիրներ ունի»։ Միջադեպի այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում:
Ուկրաինայի ռազմածովային գերատեսչությունը միջազգային հանրությանը կոչ է անում ուշադրություն դարձնել «Սևծովյան տարածաշրջանում Ռուսաստանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի պարբերաբար խախտմանը»:
Հուլիսի 1-ին հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանի Սևծովյան նավատորմը կվերահսկի ՆԱՏՕ-ի նավերի գործողությունները Sea Breeze-2019 զորավարժությունների ժամանակ: Դրանք անցկացվում են հուլիսի 1-12-ը, այդ թվում ՝ Ուկրաինայի տարածքում ։ Զորավարժություններին մասնակցում են 19 երկրներ, 32 նավ և ծովային հետևակի անձնակազմի հազար մարդ: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն դրանց անցկացումը համարել է «վտանգավոր գաղափար»։
Կիևը կարծում է, որ Ռուսաստանը խախտում Է Ուկրաինայի իրավունքները Սև և Ազովի ծովերում, և այդ կապակցությամբ դատական գործընթացի մեջ է մտնում: Կերչենսկի նեղուցով Ղրիմի կամրջի շինարարության ավարտից հետո երկրների միջև լարվածությունն աճել է: Ուկրաինան մտավախություն ունի, որ Ռուսաստանը կփակի երկրի մուտքը դեպի Ազովի ծով։ Երկու երկրների սահմանապահները քանիցս ձերբակալել և կալանավորել են Ազովի ջրատարածքում միմյանց պատկանող նավերը:

Российский сторожевик зашел в зону учений Украины и НАТО
Сторожевой корабль Черноморского флота РФ «Сметливый» зашел в закрытую зону проведения совместных учений Украины и НАТО Sea Breeze. Об этом сообщает ВМС Украины на своей официальной странице в Facebook.
Уточняется, что в этом районе корабли международной коалиции проводили практические стрельбы. Российский сторожевик не отвечал на запросы с украинского фрегата «Гетман Сагайдачный», «сделав вид, что у него проблемы со связью». Другие подробности инцидента не приводятся
Военно-морское ведомство Украины призывает международное сообщество обратить внимание на «систематическое нарушение Россией норм международного права в Черноморском регионе».
1 июля сообщалось, что Черноморский флот России проконтролирует действия кораблей НАТО на учениях Sea Breeze-2019. Они проводятся с 1 по 12 июля в том числе на территории Украины. В маневрах задействованы 19 стран, 32 корабля и около тысячи человек личного состава морской пехоты. МИД России назвал их проведение «опасной идеей».
Киев считает, что Россия нарушает права Украины в Черном и Азовском морях, и в связи с этим судится с Москвой. После завершения строительства Крымского моста через Керченский пролив между странами стало нарастать напряжение в Азовском море. Украина опасается, что Россия перекроет стране доступ к этому морю. Пограничники обеих стран несколько раз задерживали и арестовывали принадлежащие друг другу суда в азовской акватории.