«Նվազագույն աշխատավարձը 68 հազար դրամ դարձնելը բերելու է բազային աշխատավարձերի բարձրացման». Բ. Թունյան
Հինգշաբթի, 04 հուլիսի, 2019 թ., 16:15
Այսօր ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն, անդրադառնալով օրերս կառավարության կողմից ընդունված նվազագույն աշխատավարձի վերաբերյալ նախագծին, ասաց, որ իր և պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանի առաջարկած 63 հազար դրամը 100 տոկոսանոց կոնսենսուսային տարբերակ է, իսկ 68 հազարը՝ քննարկելի:
Թունյանի պարզաբանմամբ՝ նվազագույն աշխատավարձը 68 հազար դրամ դարձնելը բերելու է բազային աշխատավարձերի բարձրացման, ինչը նշանակում է, որ կբարձրանան նաև պետական պաշտոնյաների աշխատավարձերը. «Որպեսզի մենք չազդենք բազային աշխատավարձի վրա, նվազագույն աշխատավարձը ֆիքսել ենք այն չափով, որ չբերի բարձրացման: Բայց եթե Կառավարությունը կառաջարկի մեխանիզմ, որը չի բերի բազային աշխատավարձի բարձրացման, մենք, իհարկե, կողմ կլինենք»,- աշխատավարձերի բարձրացման թեմայով այսօր կազմակերպված քննարկման ժամանակ ասաց Բաբկեն Թունյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ իրականում 80 հազար աշխատողի աշխատավարձ է բարձրանալու, ինչպես հայտարարվել է, նրանց թիվն իրականում ավելի մեծ է:
«Օրինակ՝ 60 հազար դրամ ստացողների աշխատավարձը ևս բարձրանալու է, այլ կերպ ասած՝ բարձրանալու է 63 կամ 68 հազար ստացող բոլոր քաղաքացիներին աշխատավարձը: ՀՀ-ում նվազագույն աշխատավարձը պետք է լինի այն մակարդակի վրա, որում գտնվում է սպառողական զամբյուղը»,-պարզաբանեց պատգամավորը։

Бабкен Тунян: Увеличение минимальной зарплаты до 68 тыс. драмов приведет к повышению базовой зарплаты
Четверг, 04 Июля, 2019 года, 16:15
Сегодня председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по экономическим вопросам, депутат НС от фракции «Мой шаг» Бабкен Тунян на обсуждении по теме: «Размер минимальной зарплаты резко увеличился: социальные результаты инициативы», коснувшись принятого на днях правительством законопроекта об увеличении минимального размера зарплаты, отметил, что предложенные им и депутатом Вараздатом Карапетяном 63 тыс. драмов – 100% консенсусный вариант, а 68 тыс. драмов – нужно обсудить.
«Мы несколько скептически относимся к 68 тыс. потому, что это приведет к повышению базовой зарплаты, а значит – повышению зарплат должностных лиц, которые исчисляются на базовой зарплате», - сказал Тунян.
По его словам, если правительство предложит вариант, при котором базовая зарплата не изменится, а также будут нивелированы кредитно-бюджетные риски и влияние на работодателей, то депутаты с удовольствием повысят до 68 тыс. драмов.
По словам Туняна, на деле повышение зарплат коснется большего числа людей, чем объявленные раньше 80 тыс., потому что те, кто получают 60 тыс., тоже будут получать 68.