ԵԽԽՎ-ն վերականգնել է Ռուսաստանի պատվիրակության լիազորությունները
Ռուսական պատվիրակությունը կրկին մասնակցում է Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) հանդիպումներին. այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն՝ նշելով, որ Ռուսաստանին տրվել է լիակատար լիազորություններ՝ ներառյալ քվեարկելու իրավունքը: Այս որոշումը կայացվել է լիագումար նիստում:
116 պատգամավորներ քվեարկել են Ռուսաստանի անդամակցության վերականգնման համար, 62-ը՝ դեմ, ևս 15 պատգամավորներ ձեռնպահ են մնացել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև բանաձևում առաջարկվող փոփոխությունները: Մասնավորապես, մերժվել է խորհրդարանականների խմբի կողմից հետևյալ առաջարկը՝ փաստաթղթից բացառել ռուսական պատվիրակության լիազորությունների հաստատման մասին արտահայտությունը:

Россию восстановили в ПАСЕ
Российская делегация снова принимает участие в заседаниях Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), ей вернули полномочия в полном объеме, в том числе право голоса. Такое решение было принято во время голосования на пленарном заседании. Трансляция доступна на сайте Совета Европы.
За восстановления членства России в ассамблее проголосовало 116 депутатов, против — 62. Еще 15 парламентариев воздержались.
Во время заседания также были рассмотрены предложенные поправки к резолюции. В частности, было отклонено предложение от группы парламентариев исключить из документа фразу о подтверждении полномочий делегации России.