«Ինչպե՞ս ապացուցեմ՝ երդվելո՞վ, թե այլ կերպ, հրավառություն չենք իրականացրել». ռեստորանային համալիրի պնդումը
Հինգշաբթի, 20 հունիսի, 2019 թ., 16:00
MAMUL.am-ն ահազանգեր էր ստացել բնակիչներից առ այն, որ Երևանի Ավան վարչական շրջանում գտնվող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի տարածքում ժամը 00.30-ից հետո ուժեղ հրավառություններ են կատարվում:
Ինչո՞ւ է խախտվել քաղաքացիների գիշերային անդորրը, այս հարցով դիմեցինք ռեստորանային համալիրի տնօրինությանը: Համալիրի մենեջերը, որը ներկայացավ Դավիթ անունով՝ չբացահայտելով ազգանունը, ասաց. «Մեր ռեստորանում հրավառություն չի եղել: Մենք խստորեն պահպանում ենք օրենքով արգելված ժամերին հրավառություն չկատարելու պահանջը: Ինչպե՞ս ապացուցեմ՝ երդվելո՞վ, թե՞ այլ կերպ, պնդում եմ, որ հրավառություն չենք իրականացրել»:
Նշենք, որ ՀՀ ոստիկանությունն այցելել է տնտեսվարողներին և նախազգուշացրել ժամը 23-ից հետո հրավառություն չկատարելու օրենսդրական պահանջի մասին և նրանց կողմից գրավոր համաձայնություններ ստացել: Զգուշացված լինելու փաստը հաստատեց նաև «Հարսնաքարի» մենեջերը:
Հիշեցնենք, որ «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքի համաձայն՝ ժամը 23.00-07.00-ը հրագործական արտադրատեսակներ օգտագործողը տուգանվում է նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով՝ 100 հազար դրամով: Նույն խախտումը մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելու դեպքում տուգանքը կրկնապատկվում է:

Ресторанный комплекс «Арснакар» отрицает факт запуска фейерверков в запрещенное законом время
В редакцию MAMUL.am поступил сигнал от жителей города Ереван о том, что на территории ресторанного комплекса «Арснакар», расположенного в административном районе Аван, после 00:30 ночи устраиваются мощные фейерверки. Мы обратились в дирекцию ресторанного комплекса с вопросом, почему они нарушают вечерний покой жителей? «В нашем ресторане фейерверки не запускались. Мы строго придерживаемся требования не запускать фейерверки в запрещенное законом время. Мне что поклясться, что бы мне поверили?»,- сказал менеджер ресторанного комплекса, который представился именем Давит.
Отметим, что сотрудники полиция РА посетили хозяйствующие субъекты, предупредили их о законодательном требовании не запускать феерверки после 23:00 и получили от них письменные соглашения, что также подтвердил и менеджер ресторанного комплекса.
Напомним, что статья 180 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях гласит, что использование в ночное время (с 23.00 до 7.00) пиротехнических изделий влечет за собой штраф в размере 100 000 драм (около 208 долларов). Повторное нарушение нормы в течение одного года после применения первого административного наказания влечет штраф в размере 200 000 драмов.