Աննա Հակոբյանը պատասխանել է ադրբեջանցի լրագրողի հարցին
Աննա Հակոբյանն Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական մեդիա ֆորումին, որի շրջանակներում էլ պատասխանել է ԼՂ հակամարտությանն առնչվող ադրբեջանցի լրագրողի հնչեցրած հարցին:
Լրագրողը հարցրել է, թե ինչպես է վարչապետն իր որդուն ծառայության ուղարկել Արցախ, այն դեպքում, երբ այն միջազգայնորեն չի ճանաչվել որպես Հայաստանի տարածք: Ադրբեջանցին ցանկացել է շարունակել, բայց նրան հատկացված ժամանակն սպառվել է ու խոսափողն անջատել են:
«Ես այստեղ եմ որպես կին և մայր և իմ կոչը, ուղերձս հղում եմ որպես կին և մայր: Ես ուզում եմ ասել, որ պատերազմը դեռ ավարտված չէ, այդ պատճառով էլ մեր որդին ծառայում է Լեռնային Ղարաբաղի բանակում»,- ասել է Աննա Հակոբյանը՝ ավելացնելով, որ կողմերը պետք է մտածեն պատերազմը բանակցությունների միջոցով կարգավորելու մասին: Հակոբյանը նաև հիշեցրել է, որ 2016թ. հենց ադրբեջանցիներն են սանձազերծել ապրիլյան պատերազմը, որի հետևանքով երկու կողմերից էլ հարյուրավոր երիտասարդներ են զոհվել: Ընդգծելով Իլհամ Ալիևի թշնամական ուղերձներն ու ելույթները՝ վարչապետի կինը նշել է, որ պետք է հրաժարվել ատելությունից:

Анна Акопян ответила на провокационный вопрос азербайджанского журналиста
Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян на XVI Евразийском медиафоруме в Алматы ответила на вопрос азербайджанского журналиста о нагорно-карабахском конфликте.
Журналист спросил, почему премьер-минитср Армении отправил сына служить в Арцах, который на международном уровне не признан частью Армении. На этом модератор прервал его, попросив ограничиться вопросом, а не делать заявления. «Я не хочу вдаваться в детали и политику, я здесь— как женщина и мать и моя речь – женщины и матери. Война еще не закончилась, поэтому мой сын служит в армии Нагорного Карабаха»,- сказала Анна Акопян.
Она призвала к урегулированию конфликта за столом переговоров и к приложению всевозможных усилий во избежание эскалации, уносящей жизни. А также напомнила, что в в апреле 2016 года именно Азербайджан развязал войну, в результате которой погибли сотни молодых людей с обеих сторон. Подчеркнув враждебные послания и выступления Ильхама Алиева, жена премьер-министра отметила, что «прекратить ненавидеть друг друга сложно, но не невозможно».