Նավթի գինը կարող է հասնել 200 դոլարի
ԱՄՆ-ի ու Իրանի միջև քաղաքական առճակատումը վտանգավոր կետի է հասել: Իրանը ծանուցում է ուղարկել Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի և Ռուսաստանի դեսպաններին՝ այսպես կոչված միջուկային գործարքի շրջանակներում «որոշակի պարտավորությունների կատարումը կասեցնելու» որոշման մասին, ինչպես նաև տեղեկացրել է Եվրոմիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձրագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկո Մոգերինիին՝ որպես միջուկային ծրագրի համաձայնագրի համակարգող: Այս մասին հաղորդում է Lenta-ն:
Այնուհետև, Թեհրանը հայտարարել է, որ մոբիլիզացնում է ռեսուրսները և պատրաստ է նավթի վաճառքի համար օգտագործել «մոխրագույն շուկան», որպեսզի հաղթահարի Միացյալ Նահանգների կողմից կիրառվող հակաիրանական պատժամիջոցները:
«Միայն Ռուսաստանն ու Չինաստանն են կատարում միջուկային գործարքի շրջանակներում իրենց ստանձնած պարտավորությունները: «Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի» մյուս անդամներն իրենց պարտավորությունները չեն կատարում»,- Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ ասել է Իրանի ԱԳ նախարար Մուհամեդ Զարիֆը:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին այս առիթով ասել է, որ «ամերիկացիները վերջին 40 տարիների ընթացքում ամեն օր Իրանի դեմ նոր դավադրություն են սկսում, բայց միշտ ձախողվում են», և որ «նրանք չեն կարողանում հասնել իրենց նպատակներին տնտեսական դաշտում՝ չնայած Իրանի ժողովուրդն այդ ճնշումների հետևանքով խնդիրներ կունենա: Այնուամենայնիվ, իրանական ժողովուրդը լավ գիտակցում է, որ ներխուժողների անօրինական գործողություններին դիմադրություն ցույց տալուց զատ այլ տարբերակ չկա»: Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավարի խոսքով՝ Իրանը պատրաստ է գնալ բանակցությունների, սակայն դրանք հնարավոր կդառնան, եթե բոլոր ճնշումները վերացվեն, և ամերիկացիները «տրամաբանության ու հիմնավորումների միջոցով լուծեն խնդիրները»: Միևնույն ժամանակ Ռոհանին վերահաստատել է, որ «այսօր չկա այլ ճանապարհ, քան ագրեսորին դիմակայելը, ով ցանկանում է ծնկի բերել իրանցի ժողովրդին»:
Թեհրանը վաղուց զգուշացրել է, որ իրավիճակի սրման դեպքում Հորմուզի նեղուցը կփակվի, որի միջոցով տեղափոխվում է Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանից եկող նավթի մեծ մասը: Վերլուծաբանների կարծիքով Հորմուզի նեղուցի փակումը կհանգեցնի համաշխարհային էներգետիկ ճգնաժամի և նավթի գների անվերահսկելի աճին. մեկ բարելի համար կարող են սահմանել ցանկացած գին՝ 100, 200 դոլար:

Иран в преддверии войны: нефть может подорожать до 200 долларов
Политическое противоборство США с Ираном подошло к опасной черте. Иран направил послам Германии, Великобритании, Китая и России уведомление о решении "приостановить исполнение некоторых обязательств" в рамках так называемой ядерной сделки и проинформировал о деталях верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерику Могерини как координатора договоренностей по ядерной программе.
Затем Тегеран заявил, что мобилизует ресурсы и готов использовать «серый рынок» для продажи нефти с целью преодоления последствий от введенных США антииранских санкций. А заместитель министра нефти Ирана Заманиния даже уточнил, что продажа нефти на «сером рынке» уже осуществляется.
Как отметил во время своего визита в Москву министр иностранных дел ИРИ Мохаммад Зариф, «только Россия и Китай выполняют обязательства в рамках ядерной сделки. Остальные участники СВПД не стали выполнять ни одно из своих обязательств».
А президент Ирана Хасан Роухани по этому поводу заявил, что «американцы придумывают новый заговор против Ирана каждый день в течение последних 40 лет, но при этом они всегда терпят неудачу», и что они «не добьются своих целей на экономической арене, хотя, естественно, у иранского у народа будут проблемы в результате их давления. Однако иранский народ хорошо знает, что нет другого пути, кроме сопротивления незаконным действиям злоумышленников». Иран готов к переговорам, подчеркнул глава Исламской республики, но они возможны, если все давление будет снято и американцы решат проблемы путем логики и рассуждений». При этом Роухани повторил, что «сегодня нет иного пути, кроме сопротивления агрессору, который хочет поставить на колени иранскую нацию».
Тегеран же давно предупреждал, что в случае обострения ситуации закроет Ормузский пролив, по которому транспортируется основная часть нефти из Ближневосточного региона. Между тем многие аналитики утверждают, что перекрытие Ормузского пролива приведет к мировому энергетическому кризису и неконтролируемому росту цен на нефть. Можно называть любую цифру, считают они, – и 100 долларов за баррель, и 200 долларов.