Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավորն ինքնաբացարկ հայտնեց
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վարդան Գրիգորյանը, որին մակագրվել էր 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի գործը, ինքնաբացարկ է հայտնել։ Այս մասին հայտնում են դատական դեպարտամենտից: Ինքնաբացարկի պատճառները չեն հայտնվում: «Գործը հանձնվել է դատարանի գրասենյակին և ըստ ընթացակարգի կմակագրվի այլ դատավորի»,- նշում են դեպարտամենտից։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 1998թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, ՀՀ Սահմանադրության ուժով հանդիսանալով պետության գլուխը և կրելով ՀՀ Սահմանադրությանը հետևելու, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բնականոն գործունեությունն ապահովելու պարտականություններ, ինչպես նաև օժտված լինելով մշտապես կազմակերպչական-տնօրինչական և վարչատնտեսական, գործառույթներ իականացնող պաշտոնատար անձի լիազորություններով, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը:

Судья по делу Кочаряна и других бывших высокопоставленных лиц взял самооотвод
Судья суда общей юрисдикции Вардан Григорян, назначенный по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна взял самоотвод. Об этом сообщает пресс-служба Судебного департамента РА. Причина самоотвода не отмечается. «Дело передано в суд и, согласно процедуре, будет передано другому судье», - говорится в сообщении.
Напомним, что Роберт Кочарян обвиняется в том, что до 9 апреля 2008 года, занимая пост президента, будучи обязанным следовать Конституции, обеспечивать нормальную деятельность законодательной, исполнительной и судебной властей, наделенный полномочиями должностного лица, осуществляющего постоянно организационно-административные и административно-экономические функции, в соучастии с другими лицами, свергнул конституционный строй.