2006-ի մայիսի 3. հայկական ավիացիայի ամենամեծ ողբերգությունը
![]() 2006 թվականի մայիսի 3-ին «Արմավիա» ընկերության՝ Երևանից դեպի Սոչի կատարվող չվերթը, որը թվով 967-ն էր, դժբախտ պատահարով ավարտվեց։ Airbus A320 ինքնաթիռը Սոչիի օդանավակայանի առաջին մոտեցումից հետո, երբ փորձում էր երկրորդ շրջան գնալ, ընկավ ծովը։ Զոհվեցին ինքնաթիռի բոլոր 105 ուղևորներն ու անձնակազմի 8 անդամները։ Միջպետական ավիացիոն կոմիտեի (ՄԱԿ) եզրակացության համաձայն՝ վթարի պատճառ էր հանդիսացել անձնակազմի անհամաձայնեցված և այդ տեսակի ինքնաթիռների թռիչքի շահագործման ձեռնարկին չհամապատասխանող գործողությունները՝ երկրորդ շրջան գնալու կարգավարի հրահանգն ստանալուց հետո բարձրություն հավաքելու փուլում։ Ի թիվս այլ տարբերակների՝ Հայաստանում աղետի մի վարկած շրջանառվեց, ըստ որի, օդանավում կրակոցներ են հնչել: Ըստ այդմ՝ դեռ «Զվարթնոց» օդանավակայանում վեճ է ծագել երկու «քրեական կլանների» միջև, որը հետո շարունակվել է ինքնաթիռում: 967 չվերթով Սոչի մեկնողների թվում էին Հայաստանի ներքին գործերի նախկին նախարար, պետանվտանգության կոմիտեի նախագահ Հուսիկ Հարությունյանը, ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Կառլոս Պետրոսյանի որդին՝ Արամ Պետրոսյանը, ՀՀ քաղավիացիայի նախկին ղեկավար Վյաչեսլավ Յարալովը, քրեական հեղինակություն Բենիամին Խաչատրյանը (Բենո Ռոստովսկի): Սակայն ՄԱԿ-ը 2006-ի հոկտեմբերի 25-ին հայտարարեց, որ ձայնային և պարամետրիկ սարքերը ինքնաթիռում պայթյուն և փոխհրաձգություն չեն արձանագրել: Մինչ այդ պայթյունի և կրակոցների լուրերը հերքել էին նաև ՀՀ ՔԱԳՎ-ն ու «Արմավիան»: Վթարի զոհերին նվիրված Երևանում (Նորքի 8-րդ զանգված) տեղադրվել է խաչքար: |
«Դուխներդ տեղը պահեք. Աստված մեզնից երես չի թեքելու». Գագիկ Ծառուկյան (տեսանյութ)
314:18
«Բերման են ենթարկվել «Ուժեղ Հայաստան»-ի համակիրներից և գրասենյակի աշխատակիցներից»․ Լուսինե Մարտիրոսյան
3814:06
«Իքիբիր ասեցիր, ընդդիմությանը հիշեցի». Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
6213:42
«Իրեն հատուկ ճարպկությամբ թեման «ջրեց»»․ Վահե Սարգսյան
6613:36
«Երբ մեղադրում են Արցախի հանձնման հարցում անմիջական մասնակցության մեջ, ափերից դուրս է գալիս»․ Արմեն Հովասափյան

3 мая 2006 год: Самая большая трагедия в истории армянской авиации
3 мая 2006 года самолет Airbus A320-211 авиакомпании «Армавиа», выполнявший рейс 967 Ереван-Сочи, потерпел крушение.
Самолет Airbus A320 при заходе на посадку в аэропорту Сочи при уходе на второй круг упал в море. Все находившиеся на его борту 105 пассажиров и 8 членов экипажа погибли. По заключению Межгосударственнохо авиационного комитета (МАК), причинами трагедии стали действия экипажа, которые были не скоординированы и недостаточны для вывода самолета из процесса снижения. Помимо представленных версий авиакатастрофы циркулировали слухи о том, что в самолете произошла перестрелка. Согласно этой версии, еще в аэропорту «Звартноц» между «криминальными кланами» вспыхнул спор, который продолжился в самолете.
Несмотря на это, МАК 25 октября 2006 г. заявил, что звуковые и параметрические устройства не зафиксировали взрыв и перестрелку в самолете. Ранее слухи о взрыве и выстрелах опровергли также ГУГА РА и «Армавиа». Среди летевших в Сочи рейсом 967 был бывший министр ВД Армении, председатель Комитета госбезопасности Юсик Арутюнян, сын бывшего директора Службы национальной безопасности РА Карлоса Петросяна Арам Петросян, бывший руководитель гражданской авиации РА Вячеслав Яралов, криминальный авторитет Бениамин Хачатрян (Бено Ростовский). В память о погибших в авиакатастрофе в Ереване установлен хачкар.