ԵՄ-ն վերջնականապես հրաժարվում է 500-եվրոանոց թղթադրամներից
Եվրոպայի կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) դադարեցրել է 500 եվրո արժողությամբ թղթադրամների թողարկումը: Թղթադրամի աստիճանաբար դուրս հանելու մասին հայտնի էր դարձել դեռևս 2016-ին: ԵԿԲ-ն մտահոգված է, որ այսպիսի թղթադրամների միջոցով հնարավոր է ավելի հեշտ իրականացնել «ապօրինի գործունեություն»:
2019 թվականի հունվարին ԵՄ 19 երկրներից 17-ը դադարեցրին դրա թողարկումը: Միայն Ավստրիան ու Գերմանիան էին 500-եվրոանոցներ տպագրում հատուկ թույլտվությամբ:
Դեռ մի որոշ ժամանակ էլ 500-եվրոանոցները կշարունակվեն կիրառվել որպես օրինական վճարման միջոց, սակայն բանկերում հայտնվելուց հետո դրանք դուրս կհանվեն շրջանառությունից:

Евросоюз отказался от банкнот в 500 евро
О постепенном выводе купюр из обращения стало известно еще в 2016 году. Беспокойство ЕЦБ вызвало то, что с помощью такой банкноты упрощается возможность осуществлять «незаконную деятельность». В январе 2019 года 17 из 19 стран ЕС прекратили их выпуск. Австрия и Германия оставались единственными странами еврозоны, которые продолжали печатать купюры 500 евро по специальному разрешению.
Тем не менее банкноты достоинством 500 евро и дальше могут продолжать использоваться в качестве законного платежного средства. Но при попадании в банки они будут изыматься из обращения.