«Թող բացահայտեն օֆշորային «Ռոբերտո» ընկերությունում գրանցված իրական սեփականատերերին». Հայկ Գևորգյան
Այսօր ԱԺ ճեպազրույցի ժամանակ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսագետ Հայկ Գևորգյանը կրկին անդրադարձավ «Արարատցեմենտի» հետ կապված խնդրին և գործարանի կողմից գազի, էլեկտրաէներգիայի պարտավորություններին։
«Խոսքը գնում է 2002 թվականի Կառավարության 14/65 Ա որոշման մասին, որտեղ 2-րդ կետով նշվում է, որ բաժնետոմսերի գինը սահմանված է 200 հազար դոլար, որը պետք է վճարվի 3 բանկային օրվա ընթացքում։
Ներքևում նշված նաև, որ գործարանը պարտք է, որը պետք է մարվի։ Որպեսզի հասկանաք՝ ինչի մասին է խոսքը, պետք է պարզենք՝ վճարում կատարվե՞լ է, թե՞ չի կատարվել։
Երկրորդ՝ գործարանը վաճառվել է «Ռոբերտո» ընկերությանը, որի հետ իր կապը Գագիկ Ծառուկյանը չի հաստատում։ Ես կմեջբերեի կառավարության մյուս կետերը, որոնցով էլեկտրաէներգիայի, ջրի բոլոր պարտքերը ներվում են գործարանին։ Երկրորդ՝ ես կհորդորեի իմ գործընկերներին՝ ներկայացնել նաև այն իրավիճակը, թե ի՞նչ է եղել գործարանի հետ սեփականաշնորհումից առաջ մեկ տարվա ընթացքում, ինչպե՞ս է «ՀայՌուսգազարդի» նկատմամբ պարտքը 1 մլն-ից դարձել 7 մլն, ինչի՞ շնորհիվ, ո՞ւր է գնացել էդ ընթացքում ցեմենտի գործարանում առկա 1,5 մլն դոլարի ցեմենտը։ Իրենց կայքում գրված է, որ 2002-ին գործարանն անցել է «Մուլտի Գրուպին», սակայն, իրականում, 2002 թվականին գործարանը 200 հազար դոլարով վաճառվել է «Ռոբերտո» ընկերությանը, որը գրանցված է Բելգիայում, իսկ նրա հիմնադիրն օֆշորային ընկերություն է։ Թող բարի լինեն բացահայտեն էդ օֆշորային ընկերությունում գրանցված իրական սեփականատերերին»,- ասաց Հայկ Գևորգյանը։

Айк Геворгян: «Араратцемент» был продан оффшорной компании «Роберто» за 200 тысяч долларов
На сегодняшнем брифинге в НС депутат фракции «Мой шаг», экономист Айк Геворгян вновь коснулся дискуссии по поводу компании «Араратцемент» и ее задолженности за газ и электроэнергию.
«Речь идет о решении правительства №14/65 (А) от 2002 года, где пункт 2 гласит, что цена акций составляет 200 000 долларов, оплата за которые должна быть произведена в течение 3 банковских дней. Отмечается также, что у завода есть долг и он должен быть погашен», - сказал депутат. По словам Геворкяна, завод был продан компании «Роберто», связь с которой Гагик Царукян не подтверждает. «Советую своим коллегам представить также, что случилось с заводом за год до приватизации - как задолженность перед «АрмРусгазардом» увеличилась с 1 миллиона до 7 миллионов, куда делся цемент стоимостью 1,5 миллиона долларов? На их сайте написано, что в 2002 году завод перешел концерну Multi Group, но фактически в 2002 году завод был продан за 200 000 долларов компании «Роберто», которая зарегистрирована в Бельгии, а ее учредителем является оффшорная компания», - сказал Геворгян.