Ֆրանսիայում առաջին անգամ ապրիլի 24-ը նշվեց որպես Հայոց ցեղասպանության համազգային հիշատակի օր. DW-ի արձագանքը
Հինգշաբթի, 25 ապրիլի, 2019 թ., 01:20
Ֆրանսիայում այս տարվա ապրիլի 24-ին առաջին անգամ անց է կացվել համազգային հիշատակի օր՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված: Երկրի վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը պսակ է դրել ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին, որը տեղադրված է Սենայի աջ ափին:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը փետրվարին հայտարարել էր, որ ապրիլի 24-ն այսուհետ կնշվի որպես Հայոց ցեղասպանության օր՝ այդպիսով կատարելով իր նախընտրական խոստումը՝ տրված հայկական խոշոր համայնքին, գրում է գերմանական DW-ն:
Աղբյուրը նաև հիշեցնում է, որ Ֆրանսիան առաջիններից մեկն էր եվրոպական խոշոր տերություններից, որ ընդունել է որպես Ցեղասպանություն 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային կոտորածները, որոնց հետևանքով կոտորվել է մինչև 1,5 միլիոն հայ:
DW-ն նաև հիշեցնում է, որ հետևելով Ֆրանսիայի օրինակին, 2016-ի հունիսին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը դիվանագիտական խորը ճգնաժամ էր առաջացրել ԳԴՀ-ի և Թուրքիայի միջև:
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը կտրուկ էր արձագանքել Ֆրանսիայի կողմից ցեղասպանությունը համազգային հիշատակի օր ճանաչելուն: Նա հիշեցրել էր, որ Ֆրանսիայի անցյալը ևս արյունոտ է՝ մատնանշելով Ռուանդայի ցեղասպանությունում և Ալժիրի զանգվածային կոտորածներում Ֆրանսիայի կրող պատասխանատվության մասին:

Во Франции впервые прошел день памяти жертв "геноцида армян"
Во Франции в среду, 24 апреля, впервые прошел общенациональный день памяти жертв "геноцида армян" в годы Первой мировой войны. Премьер-министр страны Эдуар Филипп возложил венок к мемориалу жертвам геноцида, установленному на правом берегу Сены.
Президент Франции Эмманюэль Макрон в феврале объявил 24 апреля днем памяти жертв "геноцида армян", выполнив тем самым предвыборное обещание, данное крупной армянской общине. Франция первой из крупных европейских стран еще в 2001 году официально признала геноцидом начавшееся в 1915 году массовое истребление армян в Османской империи, в результате которого, по оценкам, погибло до полутора миллионов человек.
Германский бундестаг последовал примеру Франции в июне 2016года, что вызвало глубокий дипломатический кризис в отношениях между ФРГ и Турцией. Документ, принятый бундестагом без участия канцлера ФРГ Ангелы Меркель (Angela Merkel), однако, не имеет юридически обязывающей силы. Турция категорически отказывается называть события Первой мировой войны геноцидом и утверждает, что число жертв было значительно меньшим.
Резкая реакция Турция
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган резко раскритиковал Францию за объявление национального дня памяти жертв геноцида армян. "Если мы посмотрим на тех, кто в вопросе об армянах и в борьбе с терроризмом пытаются поучать Турцию правам человека и демократии, то мы увидим, что у всех у них - кровавое прошлое", - сказал он 24 апреля в Анкаре.
Архивные документы "со всей ясностью" доказывают, что французы несут ответственность за геноцид в Руанде и совершали массовые расправы в Алжире, заявил Эрдоган, которого цитирует агентство AFP.
Правительство Руанды уже давно обвиняет Францию в том, что она несет долю ответственности за истребление тутси представителями народности хуту, в результате которого в 1994 году погибли около 800 тысяч человек. Париж отвергает эти обвинения.