«Փակե՞լ, թե՞ չփակել ռուսաստանյան հեռուստաալիքները Հայաստանում»․ ԻՔՄ
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» փորձագետ Աննա Փամբուխչյանի հոդվածը՝ Հայաստանում գործող ռուսաստանյան հեռուստաալիքների թեմայով․ «Ապրիլի 10-ին Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի 2018-ի գործունեության մասին» հաշվետվության ներկայացման ժամանակ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նարինե Թուխիկյանն անդրադարձել է ռուսաստանյան «Ռոսիա» հեռուստաընկերության հակահայկական հաղորդումներին: Մասնավորապես, պատգամավորը Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի ղեկավար Տիգրան Հակոբյանին հարց է ուղղել ռուսական «Ռոսիա» հեռուստաալիքի հեռարձակումը Հայաստանում դադարեցնելու վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այն, որ այդ հեռուստաալիքn աչքի է ընկնում սուր հակահայկական բնույթի պարբերական տեղեկատվության հեռարձակումով: Տիգրան Հակոբյանն ընդունել է, որ նմանատիպ խնդիր գոյություն ունի։ «Ես ձեզ հետ համաձայն եմ։ Դա որոշակի սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի տեղեկատվական անվտանգության համար: Շատ երկրներ, ինչպես Ուկրաինան, Վրաստանը, Մոլդովան, իրականացրել են այդ գաղափարը, բայց դրա համար նրանք շատ բարձր գին են վճարել՝ երեքն էլ զրկվել են տարածքներից»,- պատասխանել է Հակոբյանը:
Այլ երկրների օրինակներ
Թեև Տիգրան Հակոբյանը հիշատակել է միայն Ուկրաինան ու Վրաստանը, սակայն ռուսական հեռուստատեսությունների հեռարձակումը արգելող օրենսդրական կարգավորումներ է կիրառել նաև Մոլդովան։ Ոչ այնքան վաղուց՝ 2018-ի հունվարին, երկրի տարբեր քաղաքական ուժերի միջև երկարատև քննարկումներից հետո Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահը ստորագրեց օրենսդրական կարգավորում, որը հայտնի է որպես «մեդիա պրոպագանդա» օրենք։ Այս կարգավորումը արգելել է մոլդովական հեռուստատեսություններին ցուցադրել ռուսական հեռուստաալիքների լուրերի թողարկումները։ ՌԴ Պետդուման, արձագանքելով այս օրենքին, այն որակել էր որպես հակառուսական խտրականություն, իսկ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը «պատասխան միջոցներ կձեռնարկի»։ Այդուհանդերձ, Մոլդովան դեռևս տարածքային նոր կորուստներ չունի։ Մյուս կողմից, Ուկրաինայի ու Վրաստանի տարածքային կորուստները ռուսական հեռուսաալիքներն արգելելու պատճառով չէին տեղի ունեցել, այլ ընդհակառակը՝ տարածքային կորուստներից հետո լրատվական անվտանգությունը ապահովելու նպատակով են այս երկրները ռուսական լրատվամիջոցների դեմ պայքար մղում։ Ուստի տաածքային կորուստների վախի պատճառով խնդիրն անտեսելն այնքան էլ հիմնավորված չէ իրական փաստերով։
Այս ուղղությամբ մտածելու կարիք կա՞
Հարց է առաջանում, թե արդյո՞ք Հայաստանում անհրաժեշտ է մտածել լրատվական անվտանգության և արտասահմանյան հեռուստատեսությունների հեռարձակումը սահմանափակելու ուղղությամբ։ Վերջին տարվա ընթացքում պարզ է դարձել, որ մի շարք ռուսական լրատվամիջոցներ ՀՀ ներքաղաքական իրադարձությունները մեկնաբանում են միակողմանի ու անգամ հաճախ հակահայկական մոտեցմամբ։ Այսպես, օրինակ, բոլորովին վերջերս ռուսական Ռոսսիա 24 հեռուստաալիքը միակողմանի էր ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ դատական գործընթացը՝ աղավաղելով մի շարք փաստեր։ Հաճախ Հայաստանի վերաբերյալ ապատեղեկատվությունը ռուսական լրատվամիջոցների կողմից տարածվում է հենց ազգությամբ հայ լրագրողների կամ քաղաքագետների հետ հարցազրույցների կամ հաղորդումների միջոցով։ Հետևաբար, այո՛, այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու ու մտածելու անհրաժեշտություն կա։
Հնարավոր լուծումներ
Հարկ է նշել, որ թեև ռուսական հեռուստատեսությունների հեռարձակումը որոշակիորեն կսահմանափակի ռուսական մեդիաազդեցությունը Հայաստանում, սակայն ոչ այդ հեռուստաալիքների, ոչ էլ որևէ այլ լրատվամիջոցների սահմանափակումը չի լուծելու ապատեղեկատվության խնդիրն ամբողջովին։ Համացանցի գոյության պայմաններում հեռուստատեսության սահմանափակումը չի սահմանափակելու տեղեկության կամ ապատեղեկատվության տարածումը։ Ավելին, նմանատիպ արգելքների դեպքում միշտ կան զարտուղի ճանապարհներ, ինչպես, օրինակ, տեղական ԶԼՄ-ների կիրառումն ապատեղեկատվության տարածման համար։ Արևմտյան մի շարք երկրներ վերջին տարիներին պարբերաբար բախվում են ռուսական ապատեղեկատվության հետ իրենց իսկ լրատվամիջոցներում։ Հետևաբար, թեև կա հստակ խնդիր, որը պահանջում է որոշակի քայլեր՝ այն լուծելու ուղղությամբ, միայն ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակումը ՀՀ-ում արգելելով խնդիրն ամբողջապես լուծելն անհնար է։ Խնդրի լուծումը համակարգային պետք է լինի՝ ներառելով մեդիագրագիտության խթանում, վստահելի լրատվամիջոցների հզորացում, լրատվամիջոցների ֆինանսական աբյուրների թափանցիկություն, և այլ միջոցներ։ Եվ ամենակարևորը՝ թե՛ տեղական և թե՛ օտարերկրյա հեռուստատեսությունների հեռարձակման թույլտվությունը պետք է հիմնավորված լինի ոչ թե իշխող քաղաքական վերնախավի համար դրանց քաղաքական նպատակահարմարությամբ, այլ՝ այդ հեռուստատեսությունների բովանդակության որակով»։

Закрывать или не закрывать российские телеканалы в Армении?
10 апреля на заседании Постоянной комиссии по вопросам науки, образования культуры, молодежи и спорта Национального собрания, в процессе представления отчета «О деятельности Национальной комиссии телевидения и радио за 2018 год», депутат от фракции «Мой шаг» Нарине Тухикян упомянула о антиармянских передачах российского телеканала «Россия». В частности, депутат задала руководителю Национальной комиссии телевидения и радио Тиграну Акопяну вопрос о прекращении трансляции российского телеканала «Россия» на территории Армении с учетом того, что этот телеканал регулярно передает ярко выраженную антиармянскую информацию. Тигран Акопян согласился, что проблема действительно существует. «Я согласен с вами. Это создает определенную угрозу информационной безопасности Армении. Многие страны, как Украина, Грузия, Молдова, осуществили эту идею, но за это они заплатили очень высокую цену: все трое лишились территорий», - ответил Акопян.
Примеры других стран
Хотя Тигран Акопян упомянул только об Украине и Грузии, законодательные регулировки, запрещающие трансляцию российских телекомпаний, применила и Молдова. Не так давно, в январе 2018 года, после продолжительных дискуссий между разными политическими силами страны председатель парламента Молдовы подписал законодательную регулировку, известную как закон «о медиапропаганде». Эта регулировка запретила молдавским телекомпаниям трансляцию выпусков новостей российских телеканалов. Госдума РФ в ответ расценила этот закон как антироссийскую дискриминацию, а официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что Россия «примет ответные меры». Тем не менее, Молдова пока не теряла новых территорий. С другой стороны, Украина с Грузией потеряли свои территории не из-за запрета российских телеканалов, напротив, эти страны ведут борьбу с российскими СМИ в целях обеспечения информационной безопасности после территориальных потерь. Следовательно, пренебрежение проблемой из страха перед потерей территорий недостаточно обосновано реальными фактами.
Надо ли думать в этом направлении?
Возникает вопрос, надо ли думать об информационной безопасности и ограничении трансляции иностранных телеканалов в Армении. За последний год стало ясно, что ряд российских СМИ представляют внутриполитические события в Армении однобоко, нередко даже с антиармянским подходом. Так, к примеру, совсем недавно российский телеканал «Россия 24» представил судебный процесс против Роберта Кочаряна односторонне, исказив некоторые факты. Часто дезинформацию в связи с Арменией российские СМИ распространяют с помощью журналистов-армян или посредством интервью или телепередач с политологами армянского происхождения. А значит – да, предпринимать шаги и думать в этом направлении необходимо.
Возможные решения
Следует отметить, что хотя трансляция российских телеканалов несколько ограничит российское медиавлияние в Армении, однако ни ограничение этих каналов, ни ограничение любых других СМИ не решит проблему дезинформации полностью. При наличии интернета ограничение телевидения не ограничит распространения информации или дезинформации. Более того, при подобных запретах всегда находятся окольные пути, как, например, использование местных СМИ для распространения дезинформации. В последние годы некоторые западные страны регулярно сталкиваются с российской дезинформацией своих же СМИ. Следовательно, хотя и есть конкретная проблема, требующая определенных шагов по ее решению, одним запретом трансляции российских телеканалов в Армении ее полностью не решить.
Проблема должна решаться системно, включая поощрение медиаграмотности, укрепление надежных СМИ, прозрачность финансовых источников средств информации и прочее. А самое главное – разрешение на трансляцию как местных, так и иностранных телеканалов должно быть обосновано не их политической целесообразностью для правящей политической элиты, а качеством содержания этих телеканалов.