«Մենք ունենք լրատվամիջոցներ, որոնց հիմնադիրների մեջ կան օֆշորային գոտիներում գրանցված ընկերություններ». Բորիս Նավասարդյան
Երկուշաբթի, 15 ապրիլի, 2019 թ., 14:20
Այսօր «Լրատվամիջոցների իրական սեփականատերերի թափանցիկության խնդիրը Հայաստանում» թեմայով քննարկման ժամանակ Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանն անդարադարձավ օֆշորային գոտիներում գրանցված լրատվամիջոցների հիմնադիրների հարցին. «Մենք ունենք լրատվամիջոցներ, որոնց հիմնադիրների մեջ կան օֆշորային գոտիներում գրանցված ընկերություններ, իսկ եթե մենք չենք կարողանում գտնել այդ գոտիներում գրանցված սեփականատերերին, ապա ի՞նչ պետք է անենք․ կարծում եմ՝ մենք պետք է Վրաստանի նման օրենքով արգելենք օֆշորային գոտիներում գրանցված ընկերությունների կողմից լրատվամիջոցների հիմնադրումը: Հայաստանը ԵՄ-ի հետ ունի պարտավորություն նաև ապահովելու աշխատակիցների աշխատանքային իրավունքները, սակայն մի ոլորտում, որտեղ շրջանառվում են հսկայական սև փողեր և շատ լրագրողներ վճարվում են ծրարներով, ինչպե՞ս կարող ենք ապահովել այդ պարտավորությունը՝ այն է լրագրողների աշխատանքային իրավունքները»,- ասաց Նավասարդյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ օրենսդրությունը հստակ սահմանում չի տալիս՝ ինչ է լրատվամիջոցը. «Շատ կարևոր է, որ մենք հստակ սահմանենք՝ ինչ է լրատվամիջոցը: Տեղեկատվական ոլորտում լրատվամիջոց չեն կարող դառնալ ոլորտում բոլոր գործող անձինք: Այս դեպքում առաջ է գալիս ևս մեկ խնդիր. իսկ ի՞նչ առավելություններ և պատասխանատվություն է ենթադրում լրատվամիջոց կոչվելը: Կարծում եմ, որ այս ամբողջ հարցերի լուծումը մենք պետք է մեկ փաթեթով ապահովենք և զուգահեռ գնան օրենսդրական բարեփոխումները տարբեր ուղղություններով, նաև պրակտիկ առումով նույնպես համալիր քայլեր պետք է կիրառվեն»,- նշեց Նավասարդյանը:

Борис Навасардян։ В Армении есть СМИ, владельцами которых являются зарегистрированные в оффшорах компании
Понедельник, 15 Апреля, 2019 года, 14:20
В Армении есть СМИ, владельцами которых являются зарегистрированные в оффшорах компании, собственников которых мы не можем найти․ Об этом заявил сегодня председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян во время обсуждения на тему «Проблема прозрачности реальных владельцев СМИ в Армении». «Считаю, что на законодательном уровне следует по примеру Грузии запретить возможность создания СМИ со стороны зарегистрированных в оффшоре компаний», - сказал Навасардян․ По его словам, в числе обязательств Армении перед ЕС указана защита прав трудящихся, в том числе, и в СМИ, и внесение подобного изменения позволит защитить и журналистов. Навасардян также отметил, что законодательство РА не дает четкого определение тому, что есть средство массовой информации․ «Очень важно, чтобы мы дали четкое определение тому, что есть СМИ․ Не все действующие в информационном поле лица могут стать СМИ», - отметил председатель Ереванского пресс-клуба.