SpaceX-ն աշխատանքից կազատի 600 աշխատակցի և կօգնի նրանց աշխատանք գտնել
Տիեզերական տեխնիկա արտադրող SpaceX ամերիկյան ընկերությունը, որի հիմնադիրն ու ղեկավարն է միլիարդատեր Իլոն Մասքը, հայտարարել է աշխատակիցների թվի կրճատման մասին՝ «իր առջև դրված բարդ խնդիրների պատճառով», հաղորդում է Gazeta-ն:
Այդ ծրագրերի մասին տեղեկացնող նամակը, Los Angeles Times-ի տեղեկացմամբ, աշխատակիցներին է ուղարկել ընկերության տնօրեն Գվին Շոթվելը: «Բարդ, բայց անհրաժեշտ որոշում էր»,- գրել է նա:
Նշվում է, որ աշխատանքից կազատվի ավելի քան 600 աշխատակից:
SpaceX-ի ղեկավարության նամակում ասվում է, որ աշխատակիցներին կտրամադրվեն 8-ամսյա վճարումները, և ընկերությունը նրանց կօգնի աշխատանք գտնելու հարցում:
Հաղորդվում է նաև, որ անձնակազմի թվի կրճատումը չի ազդի արտադրության աճին և հրթիռների արձակման հաճախականությանը:

Масштабные сокращения в SpaceX
SpaceX, компания-лидер американского частного ракетостроения, заявила в пятницу о планах сократить более десяти процентов своего персонала. Письмо, уведомляющее об этих планах, уже разослано всем сотрудникам компании от лица президента компании Гвинн Шотвелл, сообщает издание Los Angeles Times, получившее текст письма в свое распоряжение.
«Это было очень трудное, но необходимое для нас решение», — написала Шотвелл.
Увольнение коснется более 600 членов коллектива, насчитывающего около 6 тыс. человек.
В письме руководство SpaceX отмечает, что уволенным сотрудникам будет выплачен восьмимесячный оклад, и обещает помощь с поиском новой работы.
Это не первое сокращение персонала в компании, несмотря на постоянное наращивание производства и частоты космических пусков, которое наблюдается последние годы. В минувшем году компания осуществила рекордные 21 пусков против 18 в предыдущем, 2017 году.