«Մեզ հարկավոր չէ ռուսական ռազմաբազա». Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ անհրաժեշտություն չի տեսնում Բելառուսում ՌԴ ռազմաբազա հիմնելու համար, քանի որ Մինսկն ի վիճակի է իր տարածքում սեփական ուժերով ապահովել կայունությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Հաճախ քննարկվում է Բելառուսի տարածքում ռուսական ռազմաբազայի խնդիրը: Մտացածին է... Մենք Ռուսաստանի հետ ռազմաքաղաքական միության մեջ ենք մտնում, և բացարձակ տարբերություն չկա՝ կլինի ռազմաբազա, թե՝ ոչ: Մենք այդ բազան չենք տեղակայում մեր տարածքում, քանի որ այն մեզ պետք չէ»,- ասել է Լուկաշենկոն Մինսկում ամերիկացի վերլուծաբանների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ բելառուսցի զինվորականներն «ի վիճակի են առավել արդյունավետ պայքարել ցանկացած ագրեսիայի, Բելառուսի տարածքում ցանկացած հակամարտության դեմ»:
«Այստեղ որևէ ռազմաբազա չկա ոչ թե նրա համար, որ մենք ցանկանում ենք գոհանալ ինչ-որ մեկին... Պարզապես մենք կարող ենք իրականացնել այն գործառույթները, որոնք ընկած են Ռուսաստանի Դաշնության հետ համաձայնագրերի հիմքում»,- հավելել է Բելառուսի նախագահը:

Лукашенко: Нам не нужна российская военная база
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что не видит необходимости в создании военной базы РФ в республики, так как Минск в состоянии собственными силами обеспечить безопасность на своей территории.
"Очень часто обсуждается проблема российской (военной) базы на территории Белоруссии. Надуманная проблема… Мы в военно-политическом союзе с Россией, будет здесь база военная, не будет — разницы абсолютно никакой нет. Мы эту базу не размещаем здесь не потому, что мы хотим показать, что суверенные и независимые, мы не размещаем ее, потому что она здесь не нужна: мы сами по нашему замыслу, военно-оборонительному плану с Россией, обеспечим те функции, которые на нас возложены", — заявил Лукашенко во вторник в Минске на встрече с группой американских аналитиков.
По его словам, белорусские военные "в состоянии более эффективно противостоять, если нужно, любой агрессии, любому конфликту на территории Белоруссии, потому что мы на своей земле".
"Нет здесь никаких военных баз не потому, что мы кому-то хотим угодить… Просто мы в состоянии выполнить те функции, которые на нас возложены договором с Российской Федерацией. Если бы мы это не могли сделать, поверьте, мы бы сами обратились к России, чтобы они обеспечили нам безопасность. Пока такой необходимости у нас нет… Нам не нужны никакие базы. Если нужны будут — мы об этом скажем честно", — заявил Лукашенко.