ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ՀՀ-ում իշխանափոխությունը ֆանտաստիկ օրինակ է անվանել
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Հայաստանում այս տարվա ապրիլին տեղի ունեցած իշխանափոխությունը ֆանտաստիկ օրինակ է անվանել, փոխանցում է РИА Новости-ն: Այս մասին Գուտերեշն ասել է Facebook սոցցանցի ուղիղ եթերում հարցուպատասխանի ընթացքում:
«Մենք խաղաղ իշխանափոխության ֆանտաստիկ օրինակի ականատես եղանք, որը ցուցադրեց Հայաստանը: Դա ֆանտաստիկ օրինակ է, որն ապացուցում է, որ նոր սերունդն ունակ է որոշումներ կայացնել ավելի լավ, քան իմ սերունդը»,- ասել է Գուտերեշը:
«Քաղաքացիական հանրությունը, մարդիկ, երիտասարդները կարող են միավորվել և ցույց տալ, որ ժողովրդավարությունը, ազատությունը կարևոր են հանրության համար»,- հավելել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը:

Гутерреш назвал передачу власти в Армении "фантастическим примером"
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш назвал процесс передачи власти в Армении в апреле этого года "фантастическим" примером мирного урегулирования подобных вопросов.
"Мы недавно имели фантастический пример мирной передачи власти, которую продемонстрировали в Армении, это фантастический пример, который говорит, что есть причины верить, что новое поколение будет способно принимать решения лучше, чем мое поколение", — сказал Гутерреш во время сессии ответов на вопросы в социальной сети Facebook.
"Это важно подчеркнуть, что гражданское общество, люди, молодые люди могут объединиться и показать, что демократия, свобода, гражданские права в высшей степени важны для наших сообществ", — добавил генсек.