ՌԴ ՊՆ-ն Իլ-20-ի խոցման համար մեղադրել է Իսրայելին
ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն իսրայելցի իր գործընկեր Ավիգդոր Լիբերմանի հետ քննարկել է ռուսական Իլ-20 ինքնաթիռի խոցման հետ կապված միջադեպը, որի հետևանքով 15 ռուս զինծառայող է զոհվել, հաղորդում է RT-ն:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Սիրիայի հակաօդային պաշտպանության ուժերն Իսրայելի հրթիռակոծությանը պատասխանելու փորձի ժամանակ խոցել են ռուսական Իլ-20 ինքնաթիռը:
«Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի անպատասխանատու գործողությունների հետևանքով 15 ռուս զինծառայող է զոհվել»,- ասվում է ՌԴ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Շոյգուն հայտարարել է, որ ռուսական ինքնաիթիռ խոցման և անձնակազմի մահվան համար մեղավոր է իսրայելական կողմը: Լիբերմանի հետ զրույցում նա նաև ասել է, որ ՌԴ ՊՆ-ն «իրավունք է վերապահում պատասխան քայլեր ձեռնարկել»:

Шойгу возложил вину за сбитый Ил-20 на Израиль
Министр обороны России Сергей Шойгу обсудил по телефону с главой израильского Минобороны Авигдором Либерманом инцидент со сбитым российским самолётом Ил-20, в результате которого погибли 15 военнослужащих России.
«Сергей Шойгу довёл до Либермана, что в результате безответственных действий израильских военно-воздушных сил произошла трагедия, унесшая жизни 15 российских военнослужащих», — говорится в сообщении Минобороны России.
Шойгу заявил, что «вина за сбитый российский самолёт и гибель экипажа полностью лежит на израильской стороне».
«Минобороны России по различным каналам взаимодействия неоднократно призывало израильскую сторону воздерживаться от ударов по сирийской территории, создающих угрозу безопасности российских военнослужащих», — добавил он в разговоре с Либерманом, отметив, что Минобороны России «оставляет за собой право на дальнейшие ответные шаги».