WhatsApp-ի ղեկավարը պաշտոնաթող է արվել
WhatsApp հայտնի մեսենջերի ղեկավար Յան Կումը լքել է պաշտոնը: ԶԼՄ-ներն այդ որոշումը կապում են Յան Կումի և Facebook սոցցանցի ղեկավարության միջև տարաձայնությունների հետ, այդ թվում՝ անվտանգության հարցերով:
«Առաջ շարժվելու ժամանակն է եկել: Ես լքում եմ այն պահին, երբ մարդիկ WhatsApp-ի օգնությամբ կարող են անել ավելին, քան ես կարող էի պատկերացնել»,- գրել է Կումը Facebook-ի իր էջում:
Washington Post պարբերականը պնդում է, որ Կումը նման որոշում է կայացրել Facebook-ի ղեկավարության հետ ծագած տարաձայնությունների պատճառով՝ հաղորդագրություններ ուղարկելու ծառայության անվտանգության և անձնական տվյալների օգտագործման վերաբերյալ:
Պարբերականը նշում է, որ Կումն ու իր գործընկեր Բրայան Էքթոնը 2014թ. Facebook-ին վաճառելով մեսենջերը, խոստացել էին պահպանել դրա անկախությունն ու օգտատերերի պաշտպանության սկզբունքները:

Глава WhatsApp покидает свой пост
Сооснователь популярного сервиса WhatsApp и глава одноименной компании Ян Кум покидает свой пост. Пресса связывает это решение с разногласиями Яна Кума и руководства компании Facebook, в том числе и по вопросам безопасности.
"Для меня настало время двигаться дальше, — написал Кум на своей странице в Facebook. — Я ухожу в тот момент, когда люди при помощи WhatsApp делают больше, чем я мог себе представить".
Газета Washington Post утверждает, что Кум принял решение об уходе не только из самой WhatsApp, но также и из совета директоров Facebook после возникших споров о стратегии сервиса отправки сообщений и попыток Facebook использовать персональные данные и ослабить его шифрование.
Газета отмечает, что Кум и его партнер Брайан Эктон, продавая мессенджер (FB приобрела мессенджер в 2014 году), обещали сберечь его независимость и принцип защиты данных его пользователей. Поэтому в 2016 году шифрование данного приложения было усложнено.