Вконтакте-ի և Telegram-ի հիմնադիրը Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն է ստացել
Вконтакте սոցցանցի և Telegram մեսենջերի հիմնադիր Պավել Դուրովը Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն է ստացել: Այս մասին հայտնում է բրիտանական կառավարությունը:
Կառավարության փաստաթղթում ասվում է, որ Telegram ընկերությունը՝ 800 միլիոն դոլարի կարողությամբ, գրանցվել է Լոնդոնում փետրվարի 28-ին:
Ընկերության գրասենյակը գտնվում է Վաթերլոյի երկաթգծի կայարանի մոտակայքում:
Նշենք, որ ապրիլի 4-ին լրացել է «Ռոսկոմնադզոր»-ի կողմից Telegram-ին ներկայացված վերջնագրի ժամկետը. ՌԴ ԱԴԾ-ն պահանջել էր ապակոդավորման բանալիներ տրամադրել: Ժամկետի լրանալուն պես, հնարավոր է կասեցվի մեսենջերի հասանելիությունը ՌԴ տարածքում:

Павел Дуров получил британское гражданство
Создатель и владелец популярного мессенджера Telegram Павел Дуров является гражданином Великобритании. Это следует из официального реестра фирм британского правительства, где числится созданная им компания Telegram Open Network.
В документах говорится, что компания с уставным капиталом в размере 800 миллионов долларов зарегистрирована 28 февраля в Лондоне.
Ее офис располагается на Ватерлоо-роуд, неподалеку от железнодорожного вокзала Ватерлоо.
Четвертого апреля истекли 15 дней, отведенные Роскомнадзором администрации Telegram на предоставление ФСБ ключей шифрования. В Telegram заявили, что не имеют возможности выполнить это требование по техническим причинам.