«Սկրիպալի գործը կքննարկվի ԵԽ գագաթնաժողովի ժամանակ». Մերկել
Մարտի 22-ին Եվրոպայի խորհրդի գագաթնաժողովի ժամանակ գլխավոր թեմաներից մեկը կլինի Մեծ Բրիտանիայում ռուս նախկին հետախույզ Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորման հետաքննությունը: Այս մասին, РИА Новости-ի հաղորդմամբ, Լեհաստանի վարչապետ Մաթեուշ Մորավեցկիի հետ հանդիպման արդյունքներով ասել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
«Հինգշաբթի մենք կքննարկենք այդ հարցը»,- ասել է Մերկելը:
Բացի այդ, նրա խոսքով, Ռուսաստանը պետք է ապացուցի, որ չի կապ չունի Սկրիպալի թունավորման հետ:
«Մենք կարծում ենք, որ լուրջ տեղեկություններ կան գործին Ռուսաստանի ներգրավվածության հետ կապված, և այժմ Ռուսաստանը պետք է ապացուցի, որ դա այդպես չէ»,- ասել է Գերմանիայի կանցլերը:
Իր հերթին, Մորավեցկին հայտարարել է, որ Մերկելի հետ քննարկել է այդ թեման: «Մենք խոսել ենք Սոլսբերիում թունավոր նյութի կիրառմամբ հարձակման մասին: Մենք համաձայնության ենք եկել, որ ԵՄ-ն պետք է վճռական, և ոչ թե խորհրդանշական պատասխան տա»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Լեհաստանը՝ հետևելով Մեծ Բրիտանիայի օրինակին, կարտաքսի ռուս դիվանագետներին:

Европейские лидеры обсудят "дело Скрипаля" на саммите ЕС
Одной из тем саммита Евросоюза 22 марта станет инцидент с отравлением бывшего сотрудника ГРУ Сергея Скрипаля и его дочери в Великобритании. Об этом, как сообщает РИА Новости, по итогам встречи с премьер-министром Польши Матеушем Моравецким заявила канцлер Германии Ангела Меркель.
«Я говорила на эту тему с премьером Великобритании. В четверг во время саммита Евросовета мы обсудим этот вопрос», — сказала Меркель.
Кроме того, по ее мнению, Россия должна предоставить доказательства своей непричастности к отравлению Скрипаля. «Мы считаем, что есть серьёзная информация о том, что Россия имеет к этому отношение, и Россия сейчас должна показать, что это не так», — сказала канцлер.
В свою очередь Моравецкий заявил, что с Меркель также обсудил эту тему. «Мы говорили про возмутительную атаку с использованием химического оружия в Солсбери… Мы согласились, что ЕС должен дать решительный, а не символический ответ», — сказал он.