Սաուդյան Արաբիան հրաժարվում է նավթից
Սաուդյան Արաբիան մտնում է հետնավթային դարաշրջան և հույս ունի, որ ստեղծվող ապագայի մեգապոլիսները կապահովեն երկրի տնտեսական աճը: Այս մասին Դավոսում տնտեսական ֆորումի ժամանակ հայտարարել է King Abdullah Economic City (Աբդալլահ թագավորի տնտեսական քաղաք) ծրագրի տնօրեն Ֆահդ ալ Ռաշիդը, փոխանցում է CNBC-ն:
«Մենք ակնկալում ենք, որ կզարգանան նավահանգիստները, զվարճանքի կենտրոններն, ինչպես նաև շինարարությունը: Մենք վստահ ենք, որ ճիշտ ճանապարհով ենք ընթանում»,- ասել է նա:
Էր Ռիյադում հույս են հայտնել, որ Կարմիր ծովին հարող տարածաշրջանը, կարող է համաշխարհային տնտեսության աճի խթան հանդիսանալ:
Նշենք, որ 2017-ի հոկտեմբերին Սաուդյան Արաբիան հայտարարեց Կարմիր ծովի ափին Neom ներդրումային քաղաքի կառուցման ծրագրերի մասին, որի համար սկզբնական փուլում 500 միլիարդ դոլար է ներդրվել:
Իսկ 2016թ. ապրիլին Էր Ռիյադը Vision 2030 ծրագիրը ստեղծեց, որն առաջիկա 15 տարվա ընթացքում երկիրը նավթային կախվածությունից ազատելու նպատակ ունի:

Саудовская Аравия отказалась от нефти
Саудовская Аравия вступает в постнефтяную эпоху и надеется, что строящиеся «мегаполисы будущего» обеспечат диверсификацию и рост экономики страны. Об этом заявил управляющий директор проекта King Abdullah Economic City (KAEC, Экономический город короля Абдаллы) Фахд аль-Рашид на форуме в Давосе, сообщает CNBC.
«Мы рассчитываем на развитие портов, индустрии развлечений, а также строительство. Мы уверены, что движемся в правильном направлении», — сказал он.
В Эр-Рияде считают, что регион, прилегающий к Красному морю, может стать драйвером роста мировой экономики.
В октябре 2017 года Саудовская Аравия объявила о планах по строительству инновационного города Neom на берегу Красного моря. Инвестиции в проект на начальном этапе составят 500 миллиардов долларов, средства выделит правительство королевства, его суверенный фонд и частные инвесторы.
В апреле 2016 года Эр-Рияд обнародовал программу Vision 2030 — долгосрочный план трансформации экономики королевства на следующие 15 лет с целью избавления от нефтяной зависимости.