«Ֆրանսիան հանել է Ադրբեջանին զենք վաճառելու բազմամյա արգելքը». AzeriDefence
Ֆրանսիայի իշխանությունները չեղարկել են հայրենական արտադրության ռազմաարդյունաբերական ընկերությունների համար Ադրբեջանին զենքի վաճառքի բազմամյա արգելքը: Այս մասին հաղորդում է AzeriDefence կայքը:
«Պաշտոնական Փարիզը չեղարկել է ֆրանսիական ընկերությունների համար Ադրբեջանին զենքի վաճառքի արգելքը: Այդ երկրի ռազմաարդյունաբերական ընկերություններն արդեն սկսել են մարքեթինգային աշխատանքները»,- գրում է կայքը՝ հղում անելով ռազմական աղբյուրներին:
Բացի այդ, ադրբեջանական կայքը գրում է, որ սեպտեմբերի 25-27-ը կայանալիք ADEX-2018 միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսի ժամանակ Ֆրանսիայի ռազմաարդյունաբերական համալիրը կներկայացվի ընդլայնված ձևաչափով:
«Մասնավորապես, ADEX-2018-ի ժամանակ կցուցադրվեն այնպիսի առաջատար ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ MBDA Systems, CIFAL Group, Naval Group, Airbus Defense, Etienne Lacroix, Nexter Systems, Proengin, Thales և այլք»,- ասվում է կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ եվրոպական մի շարք երկրներ և ԱՄՆ-ը էմբարգո էին սահմանել Ադրբեջանին և Հայաստանին զենքի վաճառքի նկատմամբ՝ 1990-ական թթ. սկզբից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված:

Власти Франции сняли многолетнее эмбарго на продажу оружия Азербайджану
Власти Франции отменили запрет для отечественных военно-промышленных компаний на продажу продукции оборонного назначения Азербайджану, сообщает во вторник азербайджанский сайт AzeriDefence.
"Официальный Париж снял с французских компаний запрет на продажу Азербайджану продукции оборонного назначения. Военно-промышленные компании этой страны уже приступили к маркетинговым работам",- сообщает AzeriDefence со ссылкой на военные источники.
ВПК Франции на азербайджанской международной оборонной выставке ADEX-2018, которая пройдет 25-27 сентября, будет представлен в широком формате. "В частности, на ADEX-2018 будут представлены такие ведущие компании, как MBDA Systems, CIFAL Group, Naval Group, Airbus Defense, Etienne Lacroix, Nexter Systems, Proengin, Thales и другие", - говорится в сообщении.
Некоторые европейские страны и США установили эмбарго на продажу вооружения Азербайджану и Армении с начала 1990-х годов в связи с карабахским конфликтом.