«Իսրայելցի օդաչուները կարող են հասնել Իրանի երկնքի ցանկացած կետ». Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հաստատել է, որ Իսրայելը ձեռք կբերի F-35 և F-15IA կործանիչների երկու նոր էսկադրիլիա՝ հայտարարելով երկրի ռազմական կարողությունները հզորացնելու, այդ թվում՝ նոր մարտական ​​ինքնաթիռների ձեռքբերման և ներքին զենքի արտադրության ընդլայնման ծրագրերի մասին։
«Այս ինքնաթիռները (F-35 և F-15IA) ամրապնդում են Իսրայելի ճնշող օդային գերազանցությունը»,- նշել է Նեթանյահուն։
Իսրայելի վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ իսրայելցի օդաչուները «կարող են հասնել Իրանի երկնքի ցանկացած կետի և պատրաստ են դա անել անհրաժեշտության դեպքում»։ Նեթանյահուն նաև հայտարարել է, որ հրամայել է ներդրումներ կատարել ներքին զինամթերքի արտադրության օբյեկտների ստեղծման գործում. «Հաջորդ տասնամյակի ընթացքում մենք պաշտպանության բյուջեին կավելացնենք 350 միլիարդ շեկել՝ այդ զենքերը ներքին արտադրության մեջ արտադրելու և արտաքին մատակարարումներից կախված չլինելու համար»։
Ավելին, վարչապետը հայտարարել է, որ Իսրայելը մտադիր է մշակել ներքին արտադրության նոր ինքնաթիռներ։ «Սա կփոխի ամբողջ պատկերը», - պնդել է Նեթանյահուն։
Իսրայելի վարչապետը նաև հիշեցրել է, որ «մի քանի շաբաթ առաջ հրամայել է ստեղծել հատուկ նախագիծ՝ անօդաչու թռչող սարքերի կողմից ներկայացվող սպառնալիքը չեզոքացնելու համար», նշելով, որ «այսօր սպասում է այս ոլորտում առաջընթացի զեկույցին»։
Եզրափակելով՝ Նեթանյահուն ընդգծեց, որ Իսրայելը կշարունակի ապահովել իր ռազմական գերազանցությունը «բոլոր ճակատներում»։

Израиль приобретет две новые эскадрильи истребителей F-35 и F-15IA
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху подтвердил, что Израиль приобретет две новые эскадрильи истребителей F-35 и F-15IA, сообщив о планах по усилению военного потенциала страны, включая закупку новых боевых самолетов и расширение внутреннего производства вооружений.
«Эти самолеты (F-35 и F-15IA) укрепляют подавляющее превосходство Израиля в воздухе», – отметил Нетаньяху.
Премьер-министр Израиля выразил уверенность, что израильские пилоты «могут достичь любой точки в небе Ирана и готовы сделать это, если потребуется». Нетаньяху также сообщил, что распорядился инвестировать в создание собственных производственных мощностей для выпуска боеприпасов внутри Израиля: «В ближайшее десятилетие мы добавим 350 миллиардов шекелей к оборонному бюджету, чтобы производить эти вооружения внутри страны и не зависеть от зарубежных поставок».
Кроме того, премьер-министр заявил, что Израиль намерен разрабатывать новые летательные аппараты отечественного производства. «Это изменит всю картину», – уверен Нетаньяху.
Глава правительства Израиля напомнил, что он, кроме того, «несколько недель назад отдал приказ о создании специального проекта по нейтрализации угрозы от беспилотных летательных аппаратов», указав, что «уже сегодня ждет отчета о прогрессе в этой сфере».
В завершение Нетаньяху подчеркнул, что Израиль продолжит обеспечивать свое военное превосходство «на всех фронтах».