Գերմանացի մաթեմատիկոսն արժանացել է Աբելի մրցանակի՝ 60-ամյա առեղծվածը լուծելու համար
Գերմանացի մաթեմատիկոս Գերդ Ֆալտինգսը արժանացել է 2026 թվականի Աբելի մրցանակին, որը հաճախ համարվում է մաթեմատիկայի Նոբելյան մրցանակ: Մրցանակը շնորհվել է Մորդելի ենթադրության՝ իր առաջադրած ապացույցի համար, որը ներկայացվել է 1983 թվականին և խոր ազդեցություն է ունեցել թվաբանական երկրաչափության զարգացման վրա, ըստ New Scientist-ի։
Գիտնականի հիմնարար աշխատանքը, որի համար նա նախկինում 1986 թվականին ստացել էր Ֆիլդսի մեդալ, վերաբերում է Լուի Մորդելի կողմից 1922 թվականին ձևակերպված ենթադրությանը: Այն նշում է, որ որքան բարդ է հավասարումը, այնքան քիչ լուծումներ ունի այն։
Ֆալտինգսի հետազոտությունները կենտրոնանում են Դիոֆանտյան հավասարումների վրա՝ մի կատեգորիա, որը ներառում է ինչպես Պյութագորասի թեորեմը, այնպես էլ Ֆերմայի վերջին թեորեմի հավասարումները: Մորդելը ենթադրել է, որ նման հավասարումների ռացիոնալ լուծումների քանակը կապված է մակերևույթի վրա անցքերի քանակի հետ, որոնք ստացվում են դրանց երկրաչափական ներկայացման միջոցով՝ օգտագործելով բարդ թվեր: Սակայն նա չէր կարողացել ապացուցել այս գաղափարը։
Ֆալտինգսի կողմից ավելի քան 60 տարի անց հրապարակված ապացույցը զարմացրել էր մաթեմատիկական հանրությանը ոչ միայն իր արդյունքով, այլև մեթոդով։ Այն հմտորեն համատեղել էր երկրաչափության և թվաբանության հասկացությունները։ Ավելին, աշխատանքը ընդամենը 18 էջ է։
Գերմանիայի Մաքս Պլանկի անվան մաթեմատիկայի ինստիտուտում աշխատող Ֆալտինգսը մրցանակին արձագանքել է զուսպ և նշել, որ շոյված է:
«Ես լուծեցի, բայց, ի վերջո, այն թույլ չի տալիս մեզ բուժել քաղցկեղը կամ Ալցհայմերի հիվանդությունը. այն պարզապես ընդլայնում է մեր գիտելիքները իրերի մասին»,- ասել է մաթեմատիկոսը։ Մորդելի ենթադրության ապացուցման ընթացքում մշակված գործիքներն ու գաղափարները հիմք դրեցին մաթեմատիկայի նոր ոլորտների, ինչպիսին է p-ադիկ Հոջի տեսությունը։ Դրանք նաև անմիջականորեն ազդեցին այլ նշանակալի արդյունքների վրա, այդ թվում՝ Էնդրյու Ուայլսի Ֆերմայի վերջին թեորեմի ապացույցի վրա։

Немецкий математик получил премию Абеля за разгадку 60-летней тайны
Немецкий математик Герд Фалтингс стал лауреатом Абелевской премии 2026 года, которую часто называют аналогом Нобелевской премии в математике. Награда присуждена за его прорывное доказательство гипотезы Морделла, представленное в 1983 году и оказавшее глубокое влияние на развитие арифметической геометрии. Об этом сообщает New Scientist.
Фундаментальная работа учёного, за которую он ранее получил Филдсовскую медаль в 1986 году, касается гипотезы, сформулированной Луисом Морделлом в 1922 году. Она утверждает: чем сложнее уравнение, тем меньше у него решений.
Исследование Фалтингса сосредоточено на диофантовых уравнениях — категории, включающей как теорему Пифагора, так и уравнение Великой теоремы Ферма. Морделл предположил, что количество рациональных решений таких уравнений связано с числом отверстий на поверхности, полученной при их геометрическом представлении с использованием комплексных чисел. Однако доказать эту идею ему не удалось.
Доказательство, опубликованное Фалтингсом спустя более чем 60 лет, поразило математическое сообщество не только результатом, но и методом. Оно искусно соединило концепции из геометрии и арифметики. При этом работа занимает всего 18 страниц.
Сам Фалтингс, работающий в Институте математики Общества Макса Планка в Германии, отозвался о награде сдержанно. Он заявил, что был польщён, но подчеркнул теоретический характер своего достижения.
«Я решил [гипотезу Морделла], но в конечном счёте это не позволяет нам вылечить рак или болезнь Альцгеймера, это просто расширяет наши знания о вещах», — сказал математик. Инструменты и идеи, разработанные в ходе доказательства гипотезы Морделла, заложили основу для новых направлений в математике, таких как p-адическая теория Ходжа. Они также непосредственно повлияли на другие знаковые результаты, включая доказательство Великой теоремы Ферма Эндрю Уайлсом. Кроме того, Фалтингс был наставником японского математика Синъити Мотидзуки, представившего спорное доказательство гипотезы abc.
«Мой подход всегда был таким: я не должен смотреть на то, что может сделать меня знаменитым и богатым, а стараюсь находить то, что мне нравится», — поделился Фалтингс.