Անհայտ անձինք Գերմանիայում բանկի պահոցից գողացել են մոտ 30 միլիոն եվրոյի թանկարժեք իրար
Գերմանիայի արևմտյան Գելզենկիրխեն քաղաքում անհայտ անձինք ներխուժել են Sparkasse Bank-ի պահոց և գողացել մոտ 30 միլիոն եվրոյի արժեքավոր իրեր, հաղորդում է DPA լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով իրավապահ մարմինների աղբյուրներին։
Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ կողոպուտը տեղի է ունեցել երկուշաբթի գիշերը։ Հանցագործները շենք են մտել մոտակա ավտոկայանատեղիով։ Հորատման սարքավորումների միջոցով նրանք անցք են բացել պահոցի պատին և մուտք գործել։
Ներսում գողերը ներխուժել են մոտ 3200 պահատուփ, գողացել դրանց պարունակությունը և փախել դեպքի վայրից։ Բանկի աշխատակիցները միջադեպի մասին իմացել են միայն առավոտյան։
Գործակալության տվյալներով՝ ավելի քան 2500 ավանդատու է տուժել։ Երկրորդ օրն է, ինչ բանկի հաճախորդները հավաքվում են մասնաճյուղի դիմաց՝ սպասելով իրենց փողի և արժեքավոր իրերի ճակատագրի մասին տեղեկատվությանը։ Երեքշաբթի օրը շենքի մոտ հավաքվել է մոտ 200 մարդ։ Այցելուներից մի քանիսը փորձել են մտնել բանկ, ինչը ստիպել է անվտանգության աշխատակիցներին զանգահարել ոստիկանություն։
Ինչպես նշում է DPA-ն, կողոպուտը կարող է լինել Գերմանիայի քրեական պատմության մեջ ամենախոշորներից մեկը։ Հետաքննությունը շարունակվում է, ոստիկանությունը ձեռնարկում է անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու համար։

В Германии неизвестные похитили около 30 млн евро из хранилища банка
В городе Гельзенкирхен на западе Германии неизвестные проникли в хранилище банка Sparkasse и похитили ценности на сумму около 30 млн евро. Об этом сообщает агентство DPA со ссылкой на источники в правоохранительных органах.
По предварительной информации, ограбление произошло в ночь на понедельник. Преступники попали в здание через расположенную рядом крытую автостоянку. С помощью бурового оборудования они пробили отверстие в стене хранилища и получили доступ внутрь.
Внутри злоумышленники вскрыли около 3,2 тысячи сейфовых ячеек, забрали их содержимое и покинули место преступления. О произошедшем сотрудники банка узнали только утром.
По данным агентства, пострадали более 2,5 тысячи вкладчиков. Второй день клиенты банка собираются у отделения, ожидая информации о судьбе своих денег и ценностей. Во вторник к зданию пришли около 200 человек. Некоторые из посетителей пытались попасть внутрь банка, из-за чего охране пришлось вызвать полицию.
Как отмечает DPA, ограбление может стать одним из крупнейших в криминальной истории Германии. Расследование продолжается, полиция устанавливает личности причастных.