Մալայզիան հայտարարում է 11 տարի առաջ անհետացած Boeing-ի որոնումների վերսկսման մասին
Մալայզիայի կառավարությունը որոշել է վերսկսել ավելի քան 10 տարի առաջ անհետացած Malaysia Airlines ավիաընկերության ինքնաթիռի որոնումները: Գործողությունը կսկսվի այս տարվա դեկտեմբերի 30-ին, հաղորդում է The Guardian-ը՝ հղում անելով երկրի տրանսպորտի նախարարությանը։
Աշխատանքների համար վարձվել է ամերիկյան Ocean Infinity ընկերությունը, որը մասնագիտանում է ստորջրյա ռոբոտաշինության մեջ: Հնդկական օվկիանոսի հատակի հետազոտությունը կտևի 55 օր՝ ընդմիջումներով: Նոր որոնողական գործողություններ կանցկացվեն այն տարածքներում, որոնք համարվում են անհետացած ինքնաթիռի գտնվելու վայրի ամենահավանական վայրերը, չնայած ճշգրիտ վայրերը չեն բացահայտվում:
Boeing MH370 չվերթի ինքնաթիռը (Կուալա Լումպուր-Պեկին) անհետացել է 2014 թվականի մարտի 8-ին՝ թռիչքից 40 րոպե անց: Ինքնաթիռում եղել են անձնակազմի 12 անդամ և 227 ուղևոր: Չնայած միջազգային լայնածավալ որոնումներին, ինքնաթիռի գտնվելու վայրը դեռևս պարզված չէ: Այս պատմությունը մնում է համաշխարհային քաղաքացիական ավիացիայի ամենաառեղծվածային պատմություններից մեկը։
Ինքնաթիռի որոնումները վերսկսվել են 2024 թվականի վերջին, սակայն դադարեցվել են 2025 թվականի գարնանը՝ նման աշխատանքների համար նախատեսված սեզոնի ավարտի պատճառով:
Ocean Infinity-ն յոթ տարի առաջ փորձել էր գտնել ինքնաթիռը: 2024 թվականի մարտին ընկերությունը հայտարարեց բեկորների գտնվելու վայրի վերաբերյալ նոր ապացույցների մասին:

Среда, 03 Декабря, 2025 года, 20:24
Правительство Малайзии приняло решение возобновить поиски самолёта Malaysia Airlines, пропавшего более 10 лет назад. Операция начнется 30 декабря текущего года, пишет The Guardian со ссылкой на Министерство транспорта страны.
К работам привлечена американская фирма Ocean Infinity, специализирующаяся на подводной робототехнике. Планируется, что обследование дна Индийского океана продлится 55 дней с перерывами. Новые поисковые операции будут проводится в районах, где, как считается, существует наибольшая вероятность обнаружения пропавшего самолёта, хотя точные данные о местах не разглашаются. Boeing, выполнявший рейс MH370 (Куала-Лумпур — Пекин) исчез 8 марта 2014 года через 40 минут после взлёта. На его борту находились 12 членов экипажа и 227 пассажиров. Несмотря на масштабные международные поиски, установить местонахождение судна так и не удалось. Эта история остается одной из самых загадочных в мировой гражданской авиации.
Поиски лайнера уже возобновляли в конце 2024 года, но весной 2025-го их приостановили из-за окончания сезона, подходящего для таких работ. Ocean Infinity уже пыталась найти самолёт семь лет назад. В марте 2024-го компания заявила о новых доказательствах местоположения обломков судна.