«ԱՄՆ-ն կարող է պատժամիջոցներ կիրառել ՌԴ-ի նկատմամբ, եթե Ուկրաինայի հարցում համաձայնություն չլինի»․ Թրամփ
Շաբաթ, 17 մայիսի, 2025 թ., 10:16
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox News-ին տված հարցազրույցում չի բացառել Ռուսաստանի Դաշնության դեմ նոր «ավերիչ» պատժամիջոցների կիրառումը Ուկրաինայի հարցով համաձայնագրի բացակայության դեպքում։
Նա ասաց, որ թույլ կտա նման զարգացում, «եթե համաձայնագիր չլինի»։
«Ժամանակն է կտրատել հնդկահավը։ Կտեսնենք՝ ինչ կլինի», - ասաց Սպիտակ տան տերը։
Նա նաև ասել է, որ Միացյալ Նահանգների կողմից նոր պատժամիջոցների սահմանումը «կկործանարար լինի Ռուսաստանի համար»։ Թրամփի խոսքով՝ Ռուսաստանը «ներկայումս գտնվում է դժվարին տնտեսական իրավիճակում, նավթի գինը ցածր է»։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 16-ին Ստամբուլում տեղի ունեցան Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների միջև ուղիղ բանակցություններ։ Իր եզրափակիչ հայտարարության մեջ ռուսական պատվիրակության ղեկավար, Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին ասել է, որ Մոսկվան «բավարարված է» բանակցություններից։ Նա նաև հայտնել է, որ կողմերը համաձայնության են եկել գերիների փոխանակում կատարել «1000-ը 1000-ի դիմաց» ձևաչափով։ Ուկրաինական պատվիրակությունը խնդրել է երկու պետությունների ղեկավարների միջև ուղիղ բանակցություններ անցկացնել, և ռուսական կողմը «ի գիտություն է ընդունել խնդրանքը»։

Трамп: США могут ввести санкции против России, если не будет сделки по Украине
![]() Президент США Дональд Трамп в интервью Fox News не исключил введения новых «разрушительных» санкций против Российской Федерации в случае отсутствия сделки по Украине. Он заявил, что допускает подобное развитие событий, «если не будет сделки». «Пришло время разделывать индейку. Посмотрим, что будет», — сказал хозяин Белого дома. Также он заявил, что введение Соединенными Штатами новых санкций «будет разрушительно для России». По мнению американского лидера, у РФ «сейчас тяжелая ситуация в экономике, цена на нефть низкая».
16 мая в Стамбуле прошли первые с 2022 года прямые переговоры между представителями России и Украины. В итоговом заявлении глава российской делегации, помощник президента РФ Владимир Мединский заявил, что Москва осталась «довольна» переговорами. Он также сообщил, что стороны договорились произвести обмен пленными в формате «1000 на 1000». Украинская делегация запросила прямые переговоры лидеров двух государств, российская сторона «приняла запрос к сведению». |