«Կա երկու ճանապարհ՝ դեպի խաղաղություն և դեպի ավելի մեծ կործանում»․ Ֆիդան
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև հանդիպումը մեկնարկել է Ստամբուլում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ի աղբյուրը։
Բանակցությունների մեկնարկից առաջ Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը կոչ է արել կողմերին համաձայնության գալ խաղաղության շուրջ։
«Կա երկու ճանապարհ. մեկը տանում է դեպի խաղաղություն, մյուսը՝ դեպի ավելի մեծ կործանում: Կողմերն իրենք կորոշեն՝ որն ընտրել: Սա առաջին հանդիպումն է երեք տարվա ընթացքում, և դա հնարավորություն է, որը պետք է գնահատել: Հակամարտության յուրաքանչյուր օր նոր զոհեր է բերում», - ասել է Ֆիդանը:
Նա հավելել է, որ Անկարան անկեղծորեն հավատում է, որ եթե կողմերը կառուցողականորեն մոտենան բանակցություններին, նրանք կկարողանան ավելի մոտենալ խաղաղությանը։

Фидан։ "Есть два пути: один ведёт к миру, другой — к ещё большим разрушениям"
Фидан начал выступление с приветственным словом перед встречей делегаций России и Украины в Стамбуле, следует из трансляции МИД Турции.
Перед началом переговоров между делегациями России и Украины в Стамбуле министр иностранных дел Турции Хакан Фидан выступил с призывом к сторонам договориться о мире.
«Есть два пути: один ведёт к миру, другой — к ещё большим разрушениям. Стороны сами определят, какой из них выбрать. Это первая за три года встреча, и это шанс, который необходимо ценить. Каждый день конфликта приносит новые жертвы», — заявил Фидан.
Он добавил, что Анкара искренне верит: если стороны подойдут к переговорам конструктивно, они смогут приблизиться к миру.