«Զելենսկին Ստամբուլում կհանդիպի միայն Պուտինի հետ»․ Պոդոլյակ
Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը պատասխանել է «The Breakfast Show»-ի հարցին, թե արդյո՞ք Զելենսկին մայիսի15-ին Ստամբուլում կհանդիպի ՌԴ այլ ներկայացուցիչների հետ, եթե Պուտինը չմեկնի։
«Ո՛չ, իհարկե՝ ոչ։ Դա պատշաճ ձևաչափ չէ։ Նախագահը չի կարող հանդիպել... Մենք հասկանում ենք Ռուսաստանում իշխանության կառուցվածքը։ Եվ պարզ է, որ նույնիսկ նախարարի պաշտոնական կարգավիճակ ունեցող մարդիկ հազիվ թե լիազորված լինեն որոշումներ կայացնել։ Միայն Պուտինը կարող է որոշումներ կայացնել պատերազմը շարունակելու կամ դադարեցնելու վերաբերյալ»,- ասել է Պոդոլյակը։
Ի պատասխան հարցին, թե ինչպե՞ս Զելենսկին կկարողանա ուղիղ հանդիպում ունենալ Պուտինի հետ՝ հաշվի առնելով երկրում գործող ուղիղ բանակցությունների արգելքը, Պոդոլյակն ասել է․ «Կարծում եմ, որ Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի այս որոշման մեջ փոփոխություններ կկատարվեն։ Եվ եթե մենք ստորագրելու ենք իրավաբանորեն հաստատված որևէ փաստաթուղթ, կարծում եմ, որ իրավական ճշգրտումներ կկատարվեն... կընդունվեն իրավական անհրաժեշտ կարգավորումներ»։
Հիշեցնենք, որ Պուտինը նախկինում մերժել էր Ուկրաինայում 30-օրյա հրադադարի գաղափարը։ Դրա փոխարեն նա առաջարկել էր մայիսի 15-ին Ստամբուլում Կիևի և Մոսկվայի միջև ուղիղ բանակցություններ անցկացնել։ Զելենսկին ընդունել էր առաջարկը և ասել, որ այդ օրն անձամբ կսպասի Պուտինին այնտեղ։

"Зеленский не будет встречаться в Стамбуле ни с кем, кроме лично Путина" - Подоляк
Советник главы Офиса президента Михаил Подоляк в эфире The Breakfast Show рассказал, встретиться ли Зеленский с другими представителями РФ в Стамбуле 15 мая, если туда не поедет Путин.
"Нет, конечно. Это же не формат. Президент не может встречаться… Мы же понимаем конструкцию власти в России. И понятно, что даже люди с формальным статусом министров вряд ли уполномочены принимать те или иные решения. Принимать решения о продолжении или остановке войны может только Путин", – рассказал Подоляк.
Он также объяснил, как Зеленский сможет провести прямую встречу с Путиным, учитывая запрет на прямые переговоры.
"Я думаю, что будут внесены изменения в это решение Совета национальной безопасности и обороны. И если мы будем выходить на подписание какого-то юридически выверенного документа – я думаю, что буду внесены юридические коррективы… Здесь юридически просто будет внести решение СНБО, будут приняты необходимые юридические регламентные нормы", – объяснил Подоляк.
Напомним, ранее Путин отклонил идею 30-дневного перемирья с Украиной. Вместо этого он предложил провести прямые переговоры между Киевом и Москвой 15 мая в Стамбуле. Зеленский принял предложение и заявил, что будет лично там ждать Путина в этот день.