Ռուբիոն կարգավորման թեման քննարկել է Սիբիհայի և ԵՄ մի շարք պաշտոնյաների հետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույցի ընթացքում ուկրաինական հակամարտության կարգավորման թեման քննարկել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարության և ԵՄ մի շարք երկրների ղեկավարների հետ, հայտնել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտը։
«Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այսօր զրուցել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Նոել Բարոյի, Գերմանիայի ԱԳ նախարար Յոհան Վադեֆուլի, Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկու, Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Դեյվիդ Լամմիի, Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Անդրեյ Սիբիհայի և ԵՄ գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի հետ։ Առաջնորդները քննարկել են Ուկրաինայում հրադադարի և խաղաղության հասնելու ուղիները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պատրաստակամություն էր հայտնել աջակցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի լիակատար և անվերապահ հրադադարի ջանքերին՝ հայտարարելով, որ պատրաստ է հինգշաբթի Ստամբուլում հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։

Рубио обсудил с главами МИД Украины и ряда стран ЕС урегулирование конфликта
Госсекретарь США Марко Рубио обсудил с главами МИД Украины и ряда стран ЕС урегулирование украинского конфликта, сообщил во вторник госдепартамент США.
"Государственный секретарь Марко Рубио сегодня поговорил с министром иностранных дел Франции Жаном-Ноэлем Барро, министром иностранных дел Германии Йоханом Вадефулем, министром иностранных дел Польши Радославом Сикорским, министром иностранных дел Великобритании Дэвидом Лэмми, министром иностранных дел Украины Андреем Сибигой и верховным представителем ЕС Каей Каллас. Лидеры обсудили пути к прекращению огня и установлению мира на Украине", - говорится в сообщении.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский выразил готовность поддержать усилия президента США Дональда Трампа по полному и безоговорочному прекращению огня, заявив о готовности встретиться с президентом России Владимиром Путиным в четверг в Стамбуле.