Զախարովան հայտարարել է, թե 30-օրյա հրադադարը Կիևին անհրաժեշտ է ժամանակ շահելու համար
Նույն երկրները, որոնք նախկինում խոստովանել էին, որ օգտագործել են Մինսկի համաձայնագրերը Կիևի օգտին ժամանակ ձգձգելու համար, այժմ ձգտում են 30-օրյա հրադադարի՝ Կիևի ռեժիմի մարտունակությունը վերականգնելու համար, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան։
«Բեռլինն ու Փարիզն օգնեցին Կիևին պատրաստվել այս պատերազմին։ 2022 թվականին Գերմանիայի նախկին կանցլեր Անգելա Մերկելը և Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարեցին, որ ոչ ոք չի պլանավորում իրականացնել Մինսկի համաձայնագրերը, և համաձայնագրերն ուղղակի անհրաժեշտ էին Ուկրաինային՝ ժամանակ շահելու համար՝ «Դոնբասի խնդիրը» ուժով լուծելուն նախապատրաստվելու նպատակով։ Այսօր նույն երկրները ձգտում են 30-օրյա զինադադարի՝ Կիևին շունչ քաշելու ժամանակ տալու, ռազմական ներուժը վերականգնելու և Ռուսաստանի հետ դիմակայությունը շարունակելու համար»,- ասել է Զախարովան Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության կայքում հրապարակված մեկնաբանության մեջ։

МИД РФ заявил, что Европа добивается 30-дневного перемирия ради передышки для Киева
Те же страны, ранее признавшиеся, что использовали минские договоренности для затягивания времени в пользу Киева, сегодня добиваются 30-дневного перемирия для восстановления боеспособности киевского режима, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"В подготовке к этой войне Киеву помогали Берлин и Париж. В 2022 году бывшая канцлер ФРГ Ангела Меркель и экс-президент Франции Франсуа Олланд заявили, что выполнять минские соглашения никто не планировал, а сами соглашения были нужны, чтобы выиграть время для подготовки Украины к решению "проблемы Донбасса" силовым путем. Сегодня те же страны добиваются 30-дневного перемирия, чтобы дать Киеву передышку для восстановления военного потенциала и продолжения противостояния с Россией", - говорится в комментарии Захаровой, опубликованном на сайте российского внешнеполитического ведомства.