«Պատրաստ ենք բանակցել, եթե Մոսկվան մայիսի 12-ից դադարեցնի կրակը»․ Զելենսկի
![]() Ուկրաինայի նախագահ Վլասիմիր Զելենսկին պատասխանել է Պուտինի առաջարկին՝ մայիսի 15-ին Ստամբուլում առանց նախապայմանների ուղիղ բանակցություններ անցկացնելու վերաբերյալ։ Այս մասին ասվում է նրա թելեգրամյան ալիքում։ Վլադիմիր Զելենսկու խոսքով՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցություններ սկսելու համար Մոսկվան պետք է վաղվանից դադարեցնի կրակը։ «Դա լավ նշան է, որ ռուսները վերջապես մտածում են պատերազմը դադարեցնելու մասին։ Աշխարհում բոլորը երկար ժամանակ սպասում էին դրան։ Եվ ցանկացած պատերազմ իրականում դադարեցնելու առաջին քայլը հրադադարն է։ Անիմաստ է սպանությունները շարունակել նույնիսկ մեկ օրով։ Մենք սպասում ենք, որ Ռուսաստանը կհաստատի հրադադարը՝ ամբողջական, երկարատև և հուսալի՝ սկսած վաղը՝ մայիսի 12-ից, և Ուկրաինան պատրաստ է հանդիպման», - գրել է Զելենսկին։ |
Թրամփը փորձում է ստեղծել ՄԱԿ-ի այլընտրանք՝ «Խաղաղության խորհուրդ»
10918:31
«ՀՀ-ում ու Բաքվում տասնյակ հայեր ապօրինի ազատազրկված են իրենց՝ ՀՀ-ն թույլ չտալ դարձնել թուրքական նահանգ նպատակի համար». Վարուժան Գեղամյան
9114:06
««Խաղաղության և համագործակցության» մասին հայտարարությունները ՀՀ նոր իշխանություններին կտան մանևրելու լայն հնարավորություն». Արա Պողոսյան
12212:30
«Գերմանիայում կոչ են արել ԵՄ-ին՝ պատասխան մաքսատուրքեր սահմանել ԱՄՆ-ի դեմ». #NTV
16911:20
«Եթե ռուսները ստանային միջանցքը, արդյոք Արցախի ժողովուրդը չէր ենթարկվի բռնի տեղահանության». Թաթուլ Հակոբյան

Сегодня:   Понедельник, 19 Января, 2026 года
Зеленский: Украина готова встретиться в Стамбуле, если РФ подтвердит полное прекращение огня с 12 мая
Воскресенье, 11 Мая, 2025 года, 12:20
Президент Украины отреагировал на предложение Путина провести прямые переговоры в Стамбуле 15 мая без предварительных условий. Об этом говорится в его телеграм-канале.
По словам Владимира Зеленского, для того, чтобы состоялись переговоры РФ и Украины, с завтрашнего дня Москва должна прекратить огонь.
«Это хороший знак, что русские наконец-то задумались об окончании войны. Все в мире уже очень давно этого ждали. И самый первый шаг в реальном окончании любой войны — это прекращение огня.
Нет смысла продолжать убийства даже на день. Ожидаем, что Россия подтвердит прекращение огня — полное, длительное и надежное — начиная с завтрашнего дня, 12 мая, и Украина готова встречаться», — написал Зеленский.