«Հնարավոր է՝ հիանալի օր լինի Ռուսաստանի և Ուկրաինայի համար»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, իր Truth Social սոցիալական ցանցում, մեկնաբանելով Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության ընթացքը, հայտարարել է «մեծ շաբաթվա» մեկնարկի մասին։
«Հնարավոր է՝ հիանալի օր լինի Ռուսաստանի և Ուկրաինայի համար»,- գրել է նա՝ հույս հայտնելով, որ մարտերը կավարտվեն՝ փրկելով «հարյուր հազարավոր կյանքեր»։
«Սա կլինի բոլորովին նոր աշխարհ, շատ ավելի լավ, քան նախորդը։ Ես կշարունակեմ աշխատել երկու կողմերի հետ՝ սա իրականացնելու համար։ Դրա փոխարեն ԱՄՆ-ն ցանկանում է կենտրոնանալ վերականգնման և առևտրի վրա։ Սա մեծ շաբաթ է», -գրել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահի գրառումը կատարվել է մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ Ուկրաինան և նրա եվրոպացի դաշնակիցները կոչ արեցին մայիսի 12-ից սկսած «լիակատար և անվերապահ» ​​30-օրյա հրադադարի, իսկ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը առաջարկեց մայիսի 15-ին Ստամբուլում վերսկսել Կիևի հետ ուղիղ բանակցությունները:

Трамп анонсировал «большую неделю» для России и Украины
Президент США Дональд Трамп, комментируя в своей соцсети Truth Social ход конфликта между Россией и Украиной, анонсировал наступление «большой недели».
«Потенциально великий день для России и Украины!», — заявил он и выразил надежду на окончание военных действий, благодаря чему будут спасены «сотни тысяч жизней».
«Это будет совершенно новый МИР, гораздо лучше прежнего. Я продолжу работать с обеими сторонами, чтобы это произошло. Вместо этого США хотят сосредоточиться на восстановлении и торговле. Наступает БОЛЬШАЯ неделя!» — добавил Трамп.
Пост американского президента был опубликован через несколько часов после того, как Украина и ее европейские союзники призвали к «полному и безусловному» 30-дневному перемирию с 12 мая, а российский президент Владимир Путин предложил возобновить прямые переговоры с Киевом в Стамбуле 15 мая. К чему именно относится заявление Трампа, не уточняется.