Մոսկվան Կիևին առաջարկում է առանց նախապայմանների վերսկսել ուղիղ բանակցությունները
Մայիսի 11-ին՝ կեսգիշերն անց հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մերժեց Ուկրաինայի և նրա արևմտյան դաշնակիցների առաջարկը՝ հայտարարելու նոր 30-օրյա հրադադարի մասին։ Նա մեղադրեց Կիևին Մոսկվայի կողմից հայտարարված նախորդ հրադադարները խախտելու մեջ։
Պուտինն առաջարկեց, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել հրադադարի հարցը Մոսկվայի և Կիևի միջև ուղիղ բանակցությունների ընթացքում, որոնք, նրա խոսքով, կարող են տեղի ունենալ արդեն մայիսի 15-ին Ստամբուլում։
«Մոսկվան պատրաստ է մասնակցել դրանց առանց նախապայմանների։ Մենք առաջարկում ենք սկսել անհապաղ՝ Ստամբուլում, որտեղ դրանք ընդհատվել էին։ Այդ ժամանակ բանակցությունները, որոնք հրադադարի չհանգեցրին, խափանվել էին Ուկրաինայի կողմից»,- ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ մայիսի 11-ին, կիրակի օրը, նա նախատեսում է այս նախաձեռնությունը քննարկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ։ Նա նաև միջնորդ էր Կիևի և Մոսկվայի միջև 2022 թվականին։
«Հնարավոր է, որ բանակցությունների ընթացքում հնարավոր լինի համաձայնության գալ նոր զինադադարի, նոր հրադադարի շուրջ», - ասաց Պուտինը՝ հավելելով, որ այժմ «գնդակը Ուկրաինայի դաշտում է»։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի նախագահը կրկնեց այն, ինչ նախկինում բազմիցս ասել էր. «Մենք հանձնառու ենք Ուկրաինայի հետ լուրջ բանակցություններ վարելուն, որոնց նպատակը հակամարտության արմատական ​​պատճառները վերացնելն է»։
Նա նաև հիշեցրեց, որ Մոսկվայի կարծիքով, հրադադարը պետք է բացառի նաև Կիևի վերազինման, զինվորականների վերապատրաստման և այլնի հնարավորությունը։ Նա առաջին անգամ նման պայմաններ հրապարակեց դեռևս մարտ ամսին, երբ առաջին անգամ մեկնաբանեց Մոսկվայի վերաբերմունքը հնարավոր հրադադարի նկատմամբ։ «Մենք կողմ ենք դրան, բայց կան նրբերանգներ», - այն ժամանակ ասել էր Ռուսաստանի նախագահը, անդրադառնալով հենց այն պայմաններին, որոնց դեպքում Մոսկվան պատրաստ է դադարեցնել կրակը։
Կիևի առաջարկը՝ մայիսի 12-ից լիակատար և անվերապահ հրադադար հայտարարելու մասին, հնչեցվել է մեկ օր առաջ՝ Ուկրաինայում «կամավորների կոալիցիայի» գագաթնաժողովից և Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Լեհաստանի և Ուկրաինայի առաջնորդների համատեղ կոչից հետո, երբ նրանք հեռախոսազրույց էին ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, ով աջակցել է Մոսկվայից «լիակատար և անվերապահ հրադադար» հայտարարելու պահանջի ընդհանուր որոշմանը։
Պուտինի ելույթը սկսվել էր Մոսկվայի ժամանակով մոտավորապես ժամը 1:30-ին և տևել էր մոտ 20 րոպե։
Կարճ ժամանակ անց ուկրաինական մոնիթորինգային ալիքները հայտնեցին Ուկրաինայի օդային տարածքում ռուսական հարձակողական անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքների վերսկսման մասին։

Как Путин ответил на предложенное Киевом 30-дневное прекращение огня
Москва ответила на предложение Украины объявить новое безусловное 30-дневном перемирии фактическим отказом. Это следует из ночного заявления, которое Владимир Путин сделал для журналистов в Кремле.
Он объявил Киев в нарушении режима прекращения огня, которые были инициированы Кремлем ранее: «энергетического перемирия» в марте-апреле 2025 года, апрельского «пасхального перемирия» и трехдневного прекращения огня, объявленного Москвой на 8-10 мая.
Предложение Киева объявить с 12 мая режим полного и безусловного прекращения огня прозвучало накануне по итогам саммита «коалиции желающих» в Украине и совместного звонка лидеров Франции, Великобритании, Польши и Украины президенту США Дональду Трампу, который поддержал общее решение потребовать от Москвы объявить «полное и безусловное перемирие».
Отказавшись от идеи прекратить огонь, Путин предложил Киеву возобновить прямые переговоры о перемирии «без каких-либо предварительных условий»․
Это может произойти уже 15 мая в Стамбуле, заявил он журналистам.
Новые переговоры должны стать, по словам Путина, продолжением стамбульских переговоров 2022 года.
«Начать предлагаем без промедления, в Стамбуле... где они были прерваны», — заявил Путин, добавив, что тогда переговоры, которые не увенчались перемирием, сорвала, по его мнению, Украина.
По его словам, 11 мая, в воскресенье, он планирует обсудить эту инициативу с президентом Турции Реджепом Эрдоганом. Он же был посредником между Киевом и Москвой в 2022 году.
«Не исключено, что во время переговоров удастся договориться о новом перемирии, новом прекращении огня», — сказал Путин, добавив, что теперь «мяч на стороне Украины».
При этом российский президент повторил то, что раньше уже говорил много раз: «Мы настроены на серьезные переговоры с Украиной, их смысл в том, чтобы устранить первопричины конфликта».
Он также вспомнил о том, что перемирие, в представлении Москвы, должно также исключать возможности Киева перевооружаться, обучать военных и т.п. Впервые такие условия он обнародовал еще в марте, когда впервые прокомментировал отношение Москвы к потенциальному перемирию. «Мы за, но есть нюансы», — заявил тогда российский президент, подразумевая как раз условия, на которых Москва готова прекратить огонь.
Выступление Путина началось примерно в 1:30 ночи по московскому времени и длилось около 20 минут, став, возможно, самым поздним выступлением президента в Москве. Вскоре после этого украинские мониторинговые каналы сообщили о возобновлении полетов российских ударных беспилотников в воздушном пространстве Украины.