Վուչիչը հարցազրույց է տվել Կարմիր հրապարակից
Մոսկվա ժամանելուց հետո Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը այցելել է Կարմիր հրապարակ, որտեղ հարցազրույց է տվել լրատվամիջոցներին։ Սերբիայի առաջնորդը նշել է, որ իր այցը կարևոր է Բելգրադի համար, այդ թվում՝ ռացիոնալ պատճառներով, քանի որ նա պատրաստվում էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել գազի մատակարարումները և ընդհանուր առմամբ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը։
Սերբիայի նախագահը նշել է, որ խոստացել է Պուտինին մասնակցել մայիսի 9-ի Հաղթանակի շքերթին, ինչպես նաև տեղեկացրել է եվրոպական իշխանություններին իր մտադրությունների մասին։ Մոսկվա այցի հետ կապված նրանց կողմից ճնշման վերաբերյալ Վուչիչը կարծում է, որ «եթե դուք ազատ, ինքնիշխան և անկախ եք, ապա ոչ ոք ձեզ չի սիրի»։
«Ես կարծում եմ, որ հետևանքներ կլինեն, բայց հետևանքներ կլինեն առաջին հերթին ինձ համար։ Սերբիան հավատարիմ կմնա եվրոպական ուղուն, ես կստանձնեմ պատասխանատվությունը և կխնդրեմ չպատժել ամբողջ երկիրը», - ընդգծել է նա։
Ինստագրամի իր էջում Վուչիչը գրել է, որ իրեն «չի հետաքրքրում, թե ուրիշներն ինչ են ասում», քանի որ ինքն ընտրվել է Սերբիայի ժողովրդի կողմից և Մոսկվա է եկել հանուն իր երկրի։

Вучич дал интервью с Красной площади
Президент Сербии Александр Вучич после прилета в Москву посетил Красную площадь, где дал интервью СМИ. Сербский лидер заявил, что его визит важен для Белграда в том числе по рациональным причинам, поскольку он собирается обсудить с российским президентом Владимиром Путиным поставки газа и развитие двусторонних отношений в целом.
Сербский лидер отметил, что обещал Путину присутствовать на параде Победы 9 мая, а также сообщил о своих намерениях европейским властям. Что касается давления с их стороны по поводу визита в Москву, Вучич считает, что, «если вы свободны, суверенны и независимы, вы никому не понравитесь».
«Я верю, что будут последствия, но будут последствия прежде всего для меня. Сербия останется на европейском пути, я возьму на себя наказание и попрошу не наказывать всю страну», — подчеркнул он.
В своем Instagram Вучич заявил, что ему «все равно, что говорят другие», поскольку был избран народом Сербии и приехал в Москву ради своей страны.