«30-օրյա հրադադարի առաջարկն ուժի մեջ է»․ Զելենսկի
30-օրյա հրադադարի առաջարկը մնում է ուժի մեջ, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր Telegram ալիքում հրապարակված տեսաուղերձում։
«Առնվազն 30 օրով կրակը դադարեցնելու մեր առաջարկը մնում է ուժի մեջ. այդ առաջարկը չեղարկված չէ, ինչը կարող է հնարավորություն տալ դիվանագիտությանը: Բայց հենց Ռուսաստանի կողմից է, որ աշխարհը պատասխան չի տեսնում», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը:
Հիշեցնենք մայիսի 8-ի կեսգիշերին Ռուսաստանի կողմից հայտարարված հրադադարն ուժի մեջ է մտել, այն կտևի մինչև մայիսի 11-ի կեսգիշերը։ Մոսկվան կոչ էր արել Կիևին պահպանել այն՝ խոստանալով հակառակ դեպքում «արդյունավետ պատասխան» տալ։
Զելենսկին մերժել էր նախաձեռնությունը՝ այն անվանելով «մանիպուլյացիայի փորձ» և փոխարենն առաջարկել 30-օրյա հրադադար՝ դա բացատրելով նրանով, որ «անհնար է որևէ բանի շուրջ համաձայնության գալ երեք, հինգ, յոթ օրում»։

Зеленский։ "Предложение о введении перемирия на 30 дней остается в силе"
Предложение о введении перемирия на 30 дней остается в силе, заявил президент Украины Владимир Зеленский в видеообращении в своем телеграм-канале.
«Наше предложение прекратить удары, прекратить огонь по меньшей мере на 30 суток остается в силе — мы не снимаем это предложение, которое может дать шанс дипломатии. Но именно от России мир не видит ответа», — сказал украинский лидер.
В полночь 8 мая началось объявленное Россией перемирие, которое продлится до полуночи 11 мая. Москва призвала Киев соблюдать его, пообещав в противном случае дать «эффективный ответ». Украинский лидер отверг инициативу, назвав «попыткой манипуляции», и взамен предложил ввести 30-дневное перемирие. Он пояснил, что «невозможно за три, пять, семь дней ни о чем договориться».