«Կիևը չի կարող երաշխավորել մայիսի 9-ին ՌԴ-ում գտնվող համաշխարհային առաջնորդների անվտանգությունը»․ Զելենսկի
Շաբաթ, 03 մայիսի, 2025 թ., 13:19
![]() Կիևը չի կարող երաշխավորել մայիսի 9-ին Ռուսաստանում կայանալիք Հաղթանակի շքերթին մասնակցելու համար ժամանող համաշխարհային առաջնորդների անվտանգությունը։ Այս մասին, «Պոլիտիկա Ստրանի» հեռուստաալիքի հաղորդմամբ, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ Նա մերժել է Վլադիմիր Պուտինի՝ Հաղթանակի 80-ամյակի առթիվ եռօրյա զինադադարի առաջարկը՝ պահանջելով 30-օրյա զինադադար։ Զելենսկին խորհուրդ է տվել իր գործընկերներին՝ չմասնակցել Մոսկվայում կայանալիք շքերթին։ «Մենք չենք կարող պատասխանատու լինել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում կատարվողի համար։ Նրանք ձեզ անվտանգություն են ապահովում, ուստի մենք ձեզ որևէ երաշխիք չենք տա։ Որովհետև մենք չգիտենք, թե ինչ կանի Ռուսաստանը այադ օրերին», - ասել է Զելենսկին։ |

Зеленский: Киев не может гарантировать безопасность мировых лидеров в РФ 9 Мая
Киев не может гарантировать безопасность мировых лидеров, которые приедут в Россию на парад Победы 9 мая, передает канал «Политика Страны» заявление украинского президента Владимира Зеленского. Глава государства отверг предложение коллеги из РФ Владимира Путина о трехдневном перемирии в дни 80-летия Победы и настаивает на прекращении огня на 30 дней. Он рекомендовал коллегам не посещать парад в Москве.
Наша позиция очень проста ко всем странам, которые ехали или едут на 9 мая: мы не можем нести ответственность за происходящее на территории Российской Федерации. Они обеспечивают вам безопасность и поэтому гарантии мы вам никакие давать не будем. Потому что мы не знаем, что Россия будет делать в эти даты, — подчеркнул Зеленский.
Ранее Путин объявил перемирие с Киевом в дни 80-летия Победы. В сообщении Кремля сказано, что, по мнению России, Украина должна последовать этому примеру.