«Ուկրաինան չի գնա խաղաղության՝ ցանկացած գնով»․ Սիբիհան կարմիր գծեր է թվարկել
Ռուսաստանը, ինչպես և որևէ այլ երկիր, չունի և չի ունենա վետոյի իրավունք ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մեր ընտրության վրա։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Անդրեյ Սիբիհան՝ Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան չի ընդունի որևէ սահմանափակում Ուկրաինայի ինքնիշխանության, ներքին և արտաքին քաղաքականության, մասնավորապես՝ այն միությունների և դաշինքների ընտրության հարցում, որոնց երկիրը ձգտում է միանալ։
«Այո, մենք կարող ենք այժմ կոնսենսուս չունենալ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության հարցում, բայց մենք կշարունակենք ակտիվորեն աշխատել դրան հասնելու համար։ Սակայն Ռուսաստանը, ինչպես և որևէ այլ երկիր, չունի և չի ունենա վետոյի իրավունք մեր ընտրության վրա», - ընդգծել է Սիբիհան։
Նախարարի խոսքով՝ Ուկրաինան պատրաստ է անվերապահորեն դադարեցնել կրակը։
«Ռուսաստանը չէ պատրաստ և ձգտում է պատերազմի։ Ուկրաինան չի գնա, այսպես կոչված, խաղաղության՝ ցանկացած գնով։ Խաղաղության պայմանների վերաբերյալ մեր երկրի հիմնարար դիրքորոշումները մնում են հստակ և անփոփոխ։ Նախ, մենք չենք համաձայնի որևէ ժամանակավորապես օկուպացված տարածք ճանաչել որպես ռուսական։ Երկրորդ, մենք չենք համաձայնի որևէ սահմանափակման՝ Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերի թվաքանակի, կառուցվածքի և այլ բնութագրերի, պաշտպանական արդյունաբերության, դաշնակիցների ռազմական օգնության կամ մեր տարածքում նրանց զորքերի ներկայության վերաբերյալ հարցերում»,- նշել է Սիբիհան։

Сибига: "Украина не пойдет на так называемый мир любой ценой"
Россия, как и ни одна другая страна, нет и не будет иметь права вето на наш выбор относительно вступления в НАТО. Об этом сказал министр иностранных дел Украины Андрей Сибига во время Часа вопросов к правительству в Верховной Раде Украины.
Он подчеркнул, что Украина не воспринимает любые ограничения суверенитета Украины, нашей внутренней и внешней политики, в частности, по выбору союзов и альянсов, к которым стремимся присоединиться.
"Да, мы можем не иметь сейчас консенсуса относительно членства страны в НАТО, но и в дальнейшем будем активно работать для его достижения. Однако Россия, как и ни одна другая страна нет и не будет иметь права вето на наш выбор", - подчеркнул Сибига.
Министр подчеркнул, что Украина готова безусловно прекращать огонь:
"Это Россия не готова и стремится к войне. Украина не пойдет на так называемый мир любой ценой. Принципиальные позиции страны относительно условий мира остаются четкими и неизменными. Во-первых, мы не пойдем на признание любых временно оккупированных территорий российскими. Во-вторых, мы не согласимся на любые ограничения по структуре численности и других характеристик Сил обороны Украины, ограничения оборонной промышленности, военной помощи союзников или присутствия их контингентов на нашей территории".