«Ես փրկում եմ ուկրաինացի ազգը, այլապես այն շատ շուտով կջախջախվի». Դոնալդ Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ փորձում է փրկել Ուկրաինան, հակառակ դեպքում այն ​​լիակատար պարտություն կկրի։ Սպիտակ տան ղեկավարն այս մասին ասել է The Atlantic ամսագրին տված հարցազրույցում։
«Ես հավատում եմ, որ փրկում եմ այս ազգը։ Կարծում եմ՝ այս ազգը շատ շուտով կջախջախվի,- ասել է Թրամփը։- Սա հզոր ռազմական մեքենա է, եկեք առերեսվենք դրա հետ։ Եվ եթե ես չլինեի... Ես էի, որ նրանց տվեցի Javelin-ները, որոնք ոչնչացրին տանկերը»։
Թրամփը շեշտել է, որ կարծում է, որ ճիշտ բան է անում՝ փրկելով Ուկրաինան։ «Նորվեգիայի վարչապետը՝ շատ հարգված մարդ, ասաց, որ եթե նախագահ Թրամփը չմիջամտեր, այս պատերազմը երբեք չէր ավարտվի։ Ես կարծում եմ, որ ես մեծ ծառայություն եմ մատուցում Ուկրաինային։ Ես հավատում եմ դրան»,- ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք նա տեսնում է մի իրավիճակ, երբ Միացյալ Նահանգները կմիջամտի հակամարտությանը և կաջակցի Ուկրաինային մեծ քանակությամբ զենքով՝ նրա տարածքային ամբողջականությունը պահպանելու համար, Թրամփը պատասխանել է՝ պարտադիր չէ, որ զենք լինի ավանդական իմաստով։
«Կան զենքի բազմաթիվ տեսակներ։ Կարող է չլինել փամփուշտներով զենք, այլ՝ պատժամիջոց, բանկային ճնշում։ Կարող են լինել նաև զենքի այլ տեսակներ»,- բացատրել է նա՝ խոսելով Ռուսաստանի վրա ազդելու միջոցների մասին։
Թրամփը նաև նշել է, որ հակամարտության կարգավորման ջանքերն այժմ գտնվում են իրենց վերջնական փուլում։
«Կտեսնենք, թե ինչ կլինի հաջորդ շաբաթվա ընթացքում։ Մենք արդեն վերջնագծին ենք հասել,- ասել է նա։ - Եվ կրկին, սա Բայդենի պատերազմն է։ Ես չեմ ուզում, որ այն ինձ վրա բարդվի։ Ես չեմ ուզում պատասխանատու լինել նրա համար։ Սա սարսափելի պատերազմ է։ Դա երբեք չպետք է տեղի ունենար»։
Մեկ օր առաջ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց եռօրյա հրադադարի մասին՝ ի պատիվ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի տարեդարձի։ Կրեմլը շեշտեց, որ այս կերպ Ռուսաստանը հայտարարում է առանց նախապայմանների խաղաղ բանակցությունների իր պատրաստակամության մասին։ Ապրիլի 29-ին նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարեց, որ չնայած Ուկրաինայի իշխանությունների՝ լեգիտիմության հետ կապված դժվարությունները մնում են, խաղաղ կարգավորման շահերը «ամեն ինչից վեր» են։

Трамп заявил о попытке спасти Украину от полного разгрома
Президент США Дональд Трамп заявил, что пытается спасти Украину, иначе он будет полностью разгромлена. Об этом глава Белого дома сказал в интервью журналу The Atlantic.
«Я считаю, что спасаю эту нацию. Думаю, эта нация будет очень скоро сокрушена. – сказал Трамп. – Это мощная военная машина – давайте смотреть правде в глаза. И если бы не я – именно я дал им «Джавелины», которые уничтожили танки».
Трамп подчеркнул, что считает, что он поступает правильно, спасая Украину. «Премьер-министр Норвегии – очень уважаемый человек – сказал, что если бы президент Трамп не вмешался, эта война бы никогда не закончилась. Я считаю, что оказываю Украине огромную услугу. Я в это верю», – сказал он.
На вопрос видит ли он ситуацию, при которой США вмешаются в конфликт и поддержат Украину большим количеством вооружений для сохранения ее территориальной целостности, Трамп ответил: «Это не обязательно должно быть оружие в привычном смысле».
«Существует множество форм оружия. Это может быть не оружие с пулями. Это могут быть санкции. Это может быть банковское давление. Это могут быть и другие формы оружия», – пояснил он, говоря о средствах воздействия на Россию.
Трамп также отметил, что сейчас усилия по разрешению конфликта находятся на финальной стадии.
«Посмотрим, что произойдет в течение следующей недели. Мы уже на финишной прямой, – сказал он. – И опять же – это война [Джо] Байдена. Я не хочу, чтобы ее повесили на меня. Я не хочу нести за нее ответственность. Это ужасная война. Ее никогда не должно было быть».
Накануне президент России Владимир Путин объявил о трехдневном перемирии в честь годовщины Победы в Великой Отечественной войне. Кремль подчеркивал, что таким образом Россия заявляет о своей готовности к мирным переговорам без предварительных условий. 29 апреля пресс-секретарь президента Дмитрий Песков заявил, что хотя сложности с легитимностью украинских властей сохраняются, интересы мирного урегулирования «превыше всего».