«Եթե պատերազմը ձգձգվի, Ուկրաինան չի հաղթի»․ Վենս
Ուկրաինան չի հաղթի, եթե Մոսկվայի և Կիևի միջև ռազմական հակամարտությունը չավարտվի առաջիկա տարիներին, հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։
Լրատվամիջոցներում շրջանառվում է «տարօրինակ գաղափար», որ եթե մարտերը շարունակվեն ևս մի քանի տարի, «ռուսները կընկնեն, ուկրաինացիները կվերադարձնեն իրենց տարածքը, և ամեն ինչ կլինի այնպես, ինչպես պատերազմից առաջ էր, սակայն դա այն իրականությունը չէ, որում ապրում ենք»,- ասել է Վենսը։
«Եթե շարունակվի ևս մի քանի տարի, միլիոնավոր մարդիկ կարող են մահանալ, դա կարող է վերածվել միջուկային պատերազմի»,- նշել է Վենսը՝ շեշտելով, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփի քաղաքականությունն է՝ հասնել կարգավորման։
Վենսի խոսքով՝ Թրամփը վարչակազմը կողմերին ստիպում է շարունակ վերադառնալ բանակցությունների սեղան և փորձել լուծում գտնել։ Ռուսաստանն առաջարկում է կարգավորման իր պայմանները, Ուկրաինան՝ իր, «և դիվանագիտության աշխատանքն է՝ փորձել միավորել այդ երկու կողմերին»,- ասել է փոխնախագահը։
«Ամենամեծ առաջընթացն այն է, որ մենք երկու կողմերին էլ ստիպեցինք խոսել այն մասին, թե ինչ է նրանց անհրաժեշտ պատերազմը դադարեցնելու համար»,- նշել է Վենսը՝ հավելելով, որ «այժմ ավելի լավատես է, քան երկու շաբաթ առաջ»։

Вэнс: "Украина не победит Россию в затяжной войне"
Украина не выиграет, если военный конфликт Москвы и Киева не завершится в ближайшие годы, заявил вице-президент США Джей Ди Вэнс в интервью подкастеру Чарли Кирку.
В СМИ распространяется «странная идея», что если бои продлятся еще несколько лет, «русские падут, украинцы вернут себе свою территорию, и все вернется к тому, что было до войны», считает Вэнс. Однако, уверен вице-президент, «это не та реальность, в которой мы живем».
Политик предупредил, что в случае продолжения военного конфликта возникнет угроза «краха общества». «Если это продлится еще несколько лет, могут погибнуть миллионы людей, и это может перерасти в ядерную войну», — заявил Вэнс, добавив, что политика президента Дональда Трампа направлена на то, чтобы добиться урегулирования.
По словам Вэнса, Трамп заставляет сотрудников администрации постоянно возвращаться к столу переговоров и пытаться найти решение. Россия предлагает свои условия урегулирования, Украина — свои, «и задача дипломатии — попытаться свести эти две стороны вместе», заявил вице-президент, добавив: «Самый большой прорыв в том, что мы заставили их обоих говорить о том, что им нужно, чтобы прекратить войну».