«Ո՛չ Թուրքիային, ո՛չ Ադրբեջանին, ո՛չ Փաշինյանին չի հաջողվի ստիպել մեզ չզբաղվել Ցեղասպանության հարցով»․ Արա Աբրահամյան
![]() Այսօր ՀՀ իշխանությունները, ցավոք, հարցականի տակ են դնում Հայոց ցեղասպանության իրողությունը, և դա սարսափելի է։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը։ «Այս իշխանությունները վերջին 6-7 տարիների ընթացքում ամեն ինչ անում են, որ մենք այդ հարցին նայենք որպես սոսկ պատմական իրադարձություն, բայց դա այդպես չէ։ Եթե ՀՀ ԱԳ նախարարը հայտարարում է, որ Հայոց ցեղասպանության հարցն այսօր առաջնահերթ չէ ՀՀ քաղաքականության համար, սա արդեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի այսօրվա քաղաքականությունն է»,- նշել է Աբրահամյանը։ Նրա խոսքով՝ իշխանությունները փորձում են փոխել Ցեղասպանության վերաբերյալ բոլոր փաստաթղթերը։ Սակայն «ո՛չ Թուրքիային, ո՛չ Ադրբեջանին, ո՛չ Փաշինյանին չի հաջողվի ստիպել մեզ, որ չզբաղվենք բոլորիս միավորող Հայոց ցեղասպանության հարցով։ Մենք հիշում ենք և չենք լսելու պատահաբար իշխանության եկած մարդուն, ով նման բաներ է անում, իշխանություն, որ ամեն ինչ արեց, որ բոլորս ատենք իրար»,- հավելել է Աբրահամյանը։ |

"Ни Турции, ни Азербайджану, ни Пашиняну не удастся заставить нас не заниматься вопросом Геноцида" - Ара Абрамян
Понедельник, 28 Апреля, 2025 года, 11:26
Сегодня власти Армении, к сожалению, ставят под сомнение реальность Геноцида армян, и это ужасно. Об этом заявил президент Союза армян России Ара Абрамян.
«Эти власти последние 6–7 лет делают все возможное, чтобы заставить нас смотреть на эту проблему как на историческое событие, но это не так. Если министр иностранных дел РА заявляет, что вопрос Геноцида армян не является приоритетом политики РА сегодня, то это уже нынешняя политика Турции и Азербайджана», - заявил Абрамян.
По его словам, власти пытаются изменить все документы, касающиеся Геноцида.
Однако «ни Турции, ни Азербайджану, ни Пашиняну не удастся заставить нас не заниматься объединяющим всех нас вопросом Геноцида армян. Мы помним и не будем слушать человека, который случайно пришел к власти, который творит такие вещи, правительство, которое сделало все, чтобы мы все ненавидели друг друга», - добавил Абрамян.