Մոսկվայի մարզում պայթյունի հետևանքով ռուս բարձրաստիճան զինվորական է զոհվել
Մոսկվայի մարզի Բալաշիխա քաղաքում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով ՌԴ ԶՈՒ բարձրաստիճան զինվորական է զոհվել, հայտնել է ՌԴ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն։
«Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ պայթյունի հետևանքով զոհվել է ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ վարչության պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Յարոսլավ Մոսկալիկը», - ասել է նա։
«Բալաշիխայում՝ Նեստերով փողոցի 2-րդ տան մոտակայքում, պայթել է «Ֆոլքսվագեն Գոլֆ» մակնիշի ավտոմեքենա։ Ըստ առկա տեղեկությունների, գործարկվել է ինքնաշեն պայթուցիկ սարք», հավելել է Պետրենկոն։
Իրավապահները քրեական գործ են հարուցել՝ սպանության և պայթուցիկ նյութերի անօրինական շրջանառության հոդվածներով։
Պայթյունը տեղի է ունեցել այն պահին, երբ Մոսկալիկն անցնում էր մեքենայի կողքով, որի վրա տեղադրված էր պայթուցիկ սարքը:
Հաղորդվում է, որ մեքենան Մոսկալիկին չէր պատկանում, այն նրա տան բակում է հայտնվել ընդամենը մի քանի օր առաջ:

При взрыве машины в Подмосковье погиб генерал-лейтенант Москалик
При взрыве в подмосковной Балашихе погиб заместитель начальника Главного оперативного управления Генштаба генерал-лейтенант Ярослав Москалик, сообщила официальный представитель Следственного комитета Светлана Петренко.
"По предварительной информации, в результате взрыва погиб заместитель начальника Главного оперативного управления Генштаба Вооруженных сил Российской Федерации генерал-лейтенант Ярослав Москалик", — сказала она.
Автомобиль Volkswagen Golf взорвался в Балашихе в районе дома 2 по улице Нестерова. По имеющимся данным, там сработало самодельное взрывное устройство, добавила Петренко.
Следователи возбудили уголовное дело по статьям об убийстве и о незаконном обороте взрывчатых веществ.
На месте происшествия работает группа, в которую вошли следователи, криминалисты, эксперты и оперативники.