«Ուկրաինան, հնարավոր է, ստիպված լինի ժամանակավորապես տարածք զիջել ՌԴ-ին՝ հանուն խաղաղության»․ Կլիչկո
Ուրբաթ, 25 ապրիլի, 2025 թ., 11:57
Ուկրաինան, հնարավոր է, ստիպված լինի ժամանակավորապես որոշ տարածքներ զիջել Ռուսաստանին։ Այս մասին BBC-ին տված հարցազրույցում կարծիք է հայտել Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն։
«Այս պահին շատ խոսակցություններ են ընթանում հակամարտության հնարավոր լուծումների շուրջ։ Տարբերակներից մեկը տարածքների զիջումն է։ Դա արդար չէ։ Բայց հանուն խաղաղության, ժամանակավոր խաղաղության, միգուցե դա կարող է լուծում լինել՝ ժամանակավոր լուծում», ասել է Կլիչկոն՝ հավելելով, որ ուկրաինացիները երբեք չեն ընդունի Ռուսաստանի օկուպացիան։
Կլիչկոյի հայտարարությունները հնչել են ապրիլի 24-ին Կիևի վրա ռուսական հրթիռների և ԱԹՍ-ների հարձակման ֆոնին, որի հետևանքով, վերջրին տվյալներով, 12 մարդ է զոհվել, գրեթե 90-ը՝ վիրավորվել։
Կլիչկոն առաջին բարձրաստիճան պաշտոնյան է Ուկրաինայում, ով խոսեց ժամանակավոր տարածքային զիջումների մասին։
Ավելի վաղ, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նշել էր, որ Ուկրաինան ԱՄՆ-ից կամ այլ գործընկերներից պաշտոնական առաջարկներ չի ստացել՝ կապված ՌԴ-ի հետ բանակցությունների շրջանակներում տարածքային զիջումների հետ։ Զելենսկին բազմիցս հայտարարել էր, որ Կիևը չի ճանաչի օկուպացված տարածքները որպես ռուսական։

Кличко։ "Украине, возможно, придется временно уступить территорию России ради мира"
Украине, возможно, придется временно уступить некоторые территории России. Свое мнение по этому поводу высказал мэр Киева Виталий Кличко в интервью BBC.
«В настоящее время ведется много разговоров о возможных решениях конфликта. Один из вариантов — уступка территорий. Это несправедливо. Но ради мира, временного мира, возможно, это может быть решением, временным решением», — сказал Кличко, добавив, что украинцы никогда не смирятся с российской оккупацией.
Заявления Кличко прозвучали на фоне атаки 24 апреля на Киев российских ракет и беспилотников, в результате которой, по окончательным данным, погибли 12 человек и около 90 получили ранения.
Кличко стал первым высокопоставленным чиновником на Украине, заговорившим о временных территориальных уступках.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский отметил, что Украина не получала официальных предложений от США или других партнеров относительно территориальных уступок в рамках переговоров с Россией. Зеленский неоднократно заявлял, что Киев не признает оккупированные территории российскими.