«ՌԴ-ն պատրաստ է Ուկրաինայի հարցով ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագրին»․ Լավրով
Ռուսաստանը պատրաստ է Ուկրաինայի հարցով համաձայնագիր կնքել Միացյալ Նահանգների հետ, սակայն կան մանրամասներ, որոնք դեռ պետք է համաձայնեցվեն, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ CBS News-ին տված հարցազրույցում։
«Միացյալ Նահանգների նախագահը մտածում է և, կարծում եմ, իրավացիորեն, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ։ Նա հիշատակել էր համաձայնագրի մասին, և մենք պատրաստ ենք համաձայնագրին։ Սակայն կան որոշակի մանրամասներ, որոնք պետք է մշակվեն։ Մենք զբաղված ենք հենց այս գործընթացով», - ասել է Լավրովը։
Հարցին, թե արդյո՞ք կկայանա ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և նախագահ Պուտինի հանդիպումը, և արդյոք կկնքվի՞ գործարք, նախարարը պատասխանել է, որ Մոսկվան շարունակում է շփումները Վաշինգթոնի հետ հակամարտության կարգավորման շուրջ։
Ապրիլի 22-ին Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել էր, որ Ուիթքոֆը մտադիր է այս շաբաթ այցելել Մոսկվա։
Axios-ի տվյալներով՝ Պուտինի բանակցությունները Թրամփի հատուկ ներկայացուցչի հետ կարող են տեղի ունենալ այսօր՝ ապրիլի 25-ին։
«Որոշ նախանշաններ կան, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում», - նշել է Լավրովը։
Նախևառաջ այն, որ Թրամփը «հավանաբար աշխարհում միակ առաջնորդն է, ով գիտակցում է հակամարտության արմատական ​​պատճառները լուծելու անհրաժեշտությունը, մասնավորապես՝ Ուկրաինային ՆԱՏՕ ներքաշելու փորձը», նշել է Լավրովը։

Лавров։ "Россия готова к достижению сделки по Украине с США"
Россия готова к достижению сделки по Украине с США, но есть детали, которые еще нужно согласовать, заявил глава российского МИДа Сергей Лавров в интервью CBS News.
«Президент США верит — и я думаю, справедливо, что мы движемся в правильном направлении. В заявлении президент упоминал сделку, и мы готовы к достижению сделки. Но есть определенные детали, которые следует доработать. Мы заняты именно этим процессом», — сказал Лавров.
На вопрос, состоится ли встреча посланника американского лидера Стива Уиткоффа с президентом России Владимиром Путиным и будет ли заключена сделка, министр ответил, что Москва продолжает контакты с Вашингтоном по поводу урегулирования конфликта. 22 апреля помощник российского президента Юрий Ушаков сообщил, что Уиткофф планирует на этой неделе посетить Москву. По информации Axios, переговоры Путина с посланником Трампа могут пройти 25 апреля.
«Есть несколько признаков того, что мы движемся в правильном направлении», — отметил Лавров.
Прежде всего, это то, что Трамп, «вероятно, единственный лидер на Земле», кто признает необходимость устранить коренные причины конфликта — в частности, попытки втянуть Украину в НАТО.