«ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցները չեղարկելու՝ Politico-ի լուրերը կեղծ են»․ Ռուբիո
ԱՄՆ Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հերքել է Politico ամսագրի տարածած լուրերն այն մասին, որ Սպիտակ տունը քննարկում է Ռուսաստանի դեմ էներգետիկ պատժամիջոցները չեղարկելու հնարավորությունը՝ Ուկրաինայում հակամարտության խաղաղ կարգավորման շրջանակներում։ Այս մասին Ռուբիոն գրառում է կատարել X-ում.
«Սա միանշանակ սուտ է: Ո՛չ Սթիվ Ուիթքոֆը, ո՛չ ես որևէ խոսակցություն չենք ունեցել Ուկրաինայի հետ համաձայնագրի շրջանակներում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները չեղարկելու մասին: Սա լրագրության չարաշահում է: Եթե Politico-ն ազնվություն ունենա, կհերքի այդ հերյուրանքը»,- գրել է Ռուբիոն:
Ըստ Politico-ի, նախագահի աշխատակազմը քննարկել էր «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի և Եվրոպայում ռուսական այլ նախագծերի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման հարցը, որի գլխավոր ջատագովն ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆն է։ Լրատվամիջոցը գրել էր, որ Ուիթքոֆն իր ենթականերին հանձնարարել է կազմել էներգետիկ ոլորտում ՌԴ-ի դեմ ամերիկյան բոլոր պատժամիջոցների ցանկը։

Рубио։ "Публикация Politico об отмене санкций против России - ложь"
Госсекретарь Марко Рубио опроверг публикацию журнала Politico насчет обсуждения в Белом доме возможности снять с России энергетические санкции в рамках мирного урегулирования конфликта с Украиной. Об этом он заявил в X.
«Это однозначная ложь. Ни Стив Уиткофф, ни я не вели никаких разговоров об отмене санкций против России в рамках сделки с Украиной. Это злоупотребление журналистикой. Если у Politico есть хоть капля честности, они полностью опровергнут эту выдумку», — написал Рубио.
По сведениям Politico, в президентской администрации обсуждается снятие санкций с газопровода «Северный поток-2» и других российских проектов в Европе, главный сторонник этой инициативы — Стив Уиткофф, спецпредставитель президента США. По словам источников журнала, Уиткофф поручил своим подчиненным составить перечень всех американских санкций против России в области энергетики.