«Խաղաղությունը հնարավոր է, երբ հենց ՌԴ-ն է շարժվում այդ ուղղությամբ»․ Զելենսկի
Վլադիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ Ուկրաինան պահպանում է Ռուսաստանին ուղղված իր առաջարկը՝ դադարեցնել հարվածները քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին:
«Ուկրաինան պահպանում է իր առաջարկը՝ չհարվածել առնվազն քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին: Եվ մենք հստակ պատասխան ենք ակնկալում Մոսկվայից: Մենք պատրաստ ենք ցանկացած խոսակցության, թե ինչպես դա ապահովել: Կա ակնհայտ, պարզ և հուսալի ճանապարհ, այն է՝ դադարեցնել հրթիռային հարվածներն ու հեռահար ԱԹՍ-ների կիրառումը, և դա ինքնաբերաբար կերաշխավորի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պահպանումը: Հենց հրադադարը՝ իրական, երկարաժամկետ, պետք է դառնա առաջին քայլը դեպի հուսալի և կայուն խաղաղություն»,- ասել է Զելենսկին։
Նախագահը խոստովանել է, որ Զատկի տոնին օդային տագնապներ չեն եղել, և ճակատի որոշ հատվածներում հանգիստ էր:
«Ուրեմն դա հնարավոր է»,- նշել է նա։
Սակայն, Զելենսկու խոսքով, Ռուսաստանը մերժել է Զատկից հետո հարաբերական լռություն պահպանելու իր առաջարկը։

Зеленский։ "Мир возможен, когда Россия сама начнет двигаться в этом направлении"
Президент Владимир Зеленский заявил, что Украина сохраняет адресованное РФ предложение прекратить удары по гражданский инфраструктуре, и назвал "очевидный, самый простой и наиболее надежный путь", как это сделать.
"Украина сохраняет свое предложение не наносить удары по меньшей мере по гражданской инфраструктуре. И мы ожидаем четкого ответа из Москвы. Мы готовы к любому разговору, как это обеспечить. Есть очевидный, самый простой и самый надежный путь, а именно: прекратить удары ракет и дальнобойных дронов, и это автоматически будет гарантировать сохранение всей гражданской инфраструктуры. Именно прекращение огня - реальное, длительное - должно стать первым шагом к надежному и длительному миру", заявил Зеленский в соцсетях.
Президент признал, что в Пасху не было воздушных тревог и были некоторые участки фронта с тишиной.
"Итак, это возможно - возможно, когда именно Россия идет на уменьшение убийств", - отметил он.
Но, говорит Зеленский, Россия отвергла его предложение и в дальнейшем после Пасхи сохранять относительную тишину.