Զելենսկին առաջարկել է երկարաձգել զինադադարը
Ուկրաինան առաջարկում է երկարաձգել Պուտինի առաջարկած Զատկի զինադադարը։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Ուկրաինան կգործի հայելային կերպով՝ ճիշտ այնպես, ինչպես դա կլինի ռուսական կողմից․ լռություն՝ ի պատասխան լռության, հարվածներ՝ ի պատասխան հարվածների։ Եթե ​​իսկապես լիակատար լռություն տիրի, Ուկրաինան առաջարկում է զինադադարը երկարաձգել՝ ապրիլի 20-ին Զատկի ավարտից հետո: Սա ցույց կտա Ռուսաստանի իրական մտադրությունները, քանի որ 30 ժամը բավարար է վերնագրեր ապահովելու համար, բայց ոչ բավարար վստահության ապահովման իրական միջոցների համար: Երեսուն օրը կարող է խաղաղության հնարավորություն տալ», - գրել է Զելենսկին իր Telegram ալիքում:
Հիշեցնենք՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Զատկի առթիվ հրադադար էր հայտարարել՝ ապրիլի 19-ի ժամը 18:00-ից մինչև ապրիլի 21-ի ժամը 00:00-ն։ Պուտինի խոսքով՝ զինադադարն առաջարկվում է «մարդասիրական նկատառումներով» և ենթադրում է, որ Ուկրաինան կհետևի Ռուսաստանի օրինակին։

Зеленский предложил продлить пасхальное перемирие
Украина предлагает продлить предложенное президентом Владимиром Путиным пасхальное перемирие, если оно будет соблюдаться, заявил президент Украины Владимир Зеленский.
"Украина будет действовать зеркально․ Молчание в ответ на молчание, удары в ответ на удары.Если полная тишина действительно воцарится, Украина предлагает продлить ее и по окончании пасхальных суток 20 апреля. Это покажет истинные намерения России, потому что 30 часов достаточно для заголовков, но не для настоящих мер укрепления доверия. Тридцать дней могут дать миру шанс", — написал он в телеграм-канале.
Он добавил, что ожидает докладов главкома ВСУ Александра Сырского по обстановке в зоне боевых действий.
Путин объявил перемирие с 18:00 19 апреля по 0:00 21 апреля, то есть на 30 часов. Он заявил, что руководствуется "гуманитарными соображениями" и исходит из того, что Украина последует примеру России.