«ՌԴ-ն ողջունում է Իրան-ԱՄՆ բանակցությունները»․ Պեսկով
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը ողջունում է Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև անուղղակի բանակցությունների գործընթացի սկիզբը և աջակցում է դրանց շարունակմանը՝ հաշվի առնելով կողմերի շահերը և փոխադարձ հարգանքը։ Այս մասին գրում է IRNA գործակալությունը։
Մենք համոզված ենք, որ բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ​​միջոցներով»,- ասել է Դմիտրի Պեսկովը։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանն իր առաջնահերթություններից է համարում իրանական միջուկային հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը և կգործադրի բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ նպաստելու բանակցային գործընթացին։
Հիշեցնենք՝ այսօր Հռոմում մեկնարկել է Իրանի եւ ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների երկրորդ փուլը։ Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում է երկրի արտգործնախարարության ներկայացուցիչ Աբբաս Արաղչին, իսկ ամերիկյան պատվիրակությունը՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆը։

Песков: Россия приветствует переговоры Ирана и США
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что Россия приветствует начало процесса непрямых переговоров между Ираном и США и выступает за их продолжение с учетом интересов сторон и взаимного уважения. Об этом пишет агентство ИРНА.
Мы убеждены, что все вопросы, связанные с иранской ядерной программой и СВПД, должны решаться исключительно политико-дипломатическими средствами»,— сказал Дмитрий Песков (цитата по ИРНА).
Пресс-секретарь подчеркнул, что Россия считает мирное урегулирование иранского ядерного вопроса одним из своих приоритетов и приложит все возможные усилия для содействия переговорному процессу.
Сегодня в Риме стартовал второй раунд переговоров Ирана и США. Иранскую делегацию возглавляет представитель МИД страны Аббас Арагчи, а американскую — спецпредставитель президента США Дональда Трампа Стив Уиткофф.