ԱՄՆ-ն հարվածել է Եմենի նավթային նավահանգստին․ կա 33 զոհ
ԱՄՆ-ն օդային հարվածներ է հասցրել Եմենի Ռաս Իսա նավթային նավահանգստին՝ Կարմիր ծովի ափին գտնվող Ալ-Հոդեյդա նահանգում, հայտնել է ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը:
«ԱՄՆ ուժերը միջոցներ են ձեռնարկել խափանելու Իրանի կողմից աջակցություն ստացող հութի ահաբեկիչների վառելիքի այս աղբյուրը և զրկելու նրանց ապօրինի եկամուտներից, որոնցով ավելի քան մեկ տասնամյակ ֆինանսավորում էին հութիների ահաբեկչական ջանքերը ողջ տարածաշրջանում», - ասվում է Կենտրոնական հրամանատարության X-ում տարածած հայտարարության մեջ:
Հաղորդվում է, որ նավերը շարունակում էին վառելիք մատակարարել այս նավահանգստի միջոցով՝ հակառակ նրան, որ ԱՄՆ-ն հութիներին օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն է հայտարարել:
Ինչպես հայտնում է Al Mayadeen-ը, օդային հարվածների պատճառով Ռաս Իսա նավահանգիստը հրդեհվել է։ Եմենի առողջապահության նախարարության վերջին տվյալներով՝ զոհվել է 33 մարդ, վիրավորվել՝ 80-ը։

США ударили по нефтяному порту хуситов Рас Иса
США нанесли авиаудары по йеменскому нефтяному порту Рас Иса, расположенному в провинции Эль-Ходейда на побережье Красного моря, заявило Центральное командование Вооруженных сил (CENTCOM).
«Американские силы предприняли действия, чтобы ликвидировать этот источник топлива для поддерживаемых Ираном террористов-хуситов и лишить их незаконных доходов, которые на протяжении более десяти лет финансировали усилия хуситов по террору во всем регионе», — говорится в заявлении CENTCOM в соцсети X.
Там подчеркнули, что суда продолжали поставлять топливо через этот порт, несмотря на то что США объявили хуситов иностранной террористической организацией.
Как передает Al Mayadeen, в результате авиаударов порт Рас Иса загорелся. По данным Минздрава Йемена, погибли до 33 человек, 80 ранены.