Արաղչին մեկնել է Մոսկվա
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտնել է, որ ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին Թեհրանից մեկնել է Մոսկվա՝ ռուսաստանցի իր պաշտոնակցի հրավերով։
Հաղորդվում է, որ ՌԴ մայրաքաղաք կատարած այցի ընթացքում Արաղչին նախագահ Պուտինին կփոխանցի Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեիի նամակը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտգործնախարարի նախապես ծրագրված այցը Ռուսաստան տեղի է ունենում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հրավերով և երկու երկրների՝ որպես ռազմավարական գործընկերների միջև շարունակական խորհրդակցությունների և հանդիպումների շրջանակներում», հայտնել է Բաղային՝ հավելելով, որ «այցի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել և կարծիքներ փոխանակել ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ երկկողմ հարաբերությունների, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների հետ վերջին անուղղակի բանակցությունների շուրջ»։

Арагчи отправился в Москву
Представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи сообщил, что министр иностранных дел Аббас Арагчи покинул Тегеран и отправился в Москву по приглашению своего российского коллеги.
Сообщается, что в ходе визита в российскую столицу Арагчи передаст президенту Путину письмо верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи.
«Ранее запланированный визит министра иностранных дел Исламской Республики Иран в Россию проходит по приглашению министра иностранных дел России Сергея Лаврова и в рамках продолжающихся консультаций и встреч между двумя странами как стратегическими партнерами», — сказал Багай, добавив, что «в ходе визита планируется обсудить и обменяться мнениями с высокопоставленными российскими официальными лицами по вопросам двусторонних отношений, региональных и международных событий, а также недавних непрямых переговоров с Соединенными Штатами».